28 Ապրիլ 2025 - 14:36 AMT
Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը հետխորհրդային տարածքի ամենաարագ զարգացող բժշկական համալսարանն է, հայտնում է Օncodaily.com կայքը։
Այս գնահատականը տրվել է համապարփակ հետազոտության հիման վրա, որի ընթացքում ուսումնասիրվել է հետխորհրդային տարածքի բժշկական համալսարանների և բժշկական ֆակուլտետներով համալրված համալսարանների գիտական արտադրանքը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Գնահատման չափորոշիչը եղել է ԱՄՆ Ազգային բժշկական գրադարանում ինդեքսավորված գիտական ամսագրերում հրապարակված հոդվածների քանակը:
Արագ զարգացող բժշկական բուհերի ցանկում ԵՊԲՀ-ին հաջորդում են Լատվիայի համալսարանը, Սամարայի պետական բժշկական համալսարանը, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանը, Նովոսիբիրսկի պետական համալսարանը և Վիլնյուսի համալսարանը։

Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци (ЕГМУ) признан самым быстроразвивающимся медицинским университетом постсоветского пространства, сообщает Oncodaily.com .
Это признание основано на результатах комплексного исследования, в рамках которого была проанализирована научная продуктивность медицинских вузов и университетов с медицинскими факультетами в постсоветском пространстве, передаёт «Арменпресс».
Критерием оценки стало количество статей, опубликованных в научных журналах, индексируемых Национальной медицинской библиотекой США.
В списке быстроразвивающихся медицинских вузов после ЕГМУ следуют Латвийский университет, Самарский государственный медицинский университет, Санкт-Петербургский государственный университет, Новосибирский государственный университет и Вильнюсский университет.