Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը ցավակցական ուղերձ է հղել կաթոլիկներին Ֆրանցիսկոս պապի վախճանի կապակցությամբ և կոչ է արել Սուրբ Աթոռին աջակցել շինծու գործերով Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատությունը՝ հավատարիմ մնալով Ֆրանցիսկոս պապի արժեքներին։
«Վարդանյանների ընտանիքը խորին ցավակցություն է հայտնում համայն աշխարհի կաթոլիկ հավատացյալներին։ Մեր մտքերը Սուրբ Պետրոսի հրապարակում հավաքվածների և աշխարհի բոլոր կաթոլիկների հետ են։
Սուրբ Աթոռին կոչ ենք անում Ֆրանցիսկոս Պապի ժառանգությունը հարգելով՝ քայլեր ձեռնարկել անարդար կերպով կալանավորված 23 հայ գերիների, այդ թվում՝ մեր հոր՝ Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման ուղղությամբ։ Սուրբ Աթոռը կարող է կարևոր դեր ունենալ գերիների ազատ արձակմանն ուղղված դիվանագիտական ջանքերում՝ արդարության և մարդկային արժանապատվության հանդեպ Ֆրանցիսկոս Պապի նվիրվածությանը հավատարիմ մնալու համար: Նրանց շարունակական կալանքը հակասում է խաղաղության և հաշտության այն սկզբունքներին, որոնց Ֆրանցիսկոս Պապը մշտապես հետամուտ էր իր գահակալության ընթացքում»,-ասվում է ուղերձում։
Ընդգծելով Ֆրանցիսկոս Պապի խոսքերը՝ «Կրոնները չեն կարող օգտագործվել պատերազմի համար։ Սուրբ է միայն խաղաղությունը», ընտանիքը ընդգծել է, որ Եկեղեցին պետք է գործնականում կիրառի այս կոչը՝ սատարելով հայ գերիների անհապաղ ազատմանը:
«Մենք կոչ ենք անում Եկեղեցուն գործնականում կիրառել այս խոսքերը՝ սատարելով հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման մեր պահանջը: Այս քրիստոնյաներն արժանի են հալածանքներից պաշտպանություն ստանալուն. նրանք այսօր բախվել են դժվարությունների իրենց հավատքի պատճառով։
Գործելու ժամանակը հիմա է։
Մենք կոչ ենք անում խիղճ ունեցող բոլոր մարդկանց միանալ արդարության և ազատության մեր այս կոչին՝ ի պաշտպանություն 23 հայ գերիների, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանի, որոնք մնում են գերության մեջ միայն իրենց համոզմունքների և ժառանգության պատճառով»,–ասվում է Վարդանյանների ընտանիքի ուղերձում։

Семья бывшего государственного министра Арцаха, предпринимателя и благотворителя Рубена Варданяна направила соболезнование католикам всего мира в связи с кончиной Папы Франциска и призвала Святой Престол оказать содействие в освобождении армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, оставаясь верным ценностям Папы Франциска.
«Семья Варданянов выражает глубокие соболезнования католическим верующим всего мира. Наши мысли с теми, кто собрался на площади Святого Петра, и со всеми католиками мира.
Мы призываем Святой Престол, уважая наследие Папы Франциска, предпринять шаги для освобождения 23 армянских пленных, включая нашего отца, Рубена Варданяна, несправедливо заключенных под стражу. Святой Престол может сыграть важную роль в дипломатических усилиях по освобождению пленных, проявляя верность приверженности Папы Франциска справедливости и человеческому достоинству. Их продолжительное содержание под стражей противоречит принципам мира и примирения, которые Папа Франциск неизменно отстаивал в годы своего понтификата», — говорится в послании.
Семья Варданянов, ссылаясь на слова Папы Франциска «Религии не должны использоваться для войны. Священен только мир», подчеркнула, что Церковь должна на практике реализовать этот призыв, поддержав немедленное освобождение армянских пленных.
«Мы призываем Церковь воплотить эти слова в действие, поддержав наш призыв к немедленному освобождению армянских пленных. Эти христиане заслуживают защиты от преследований, ведь сегодня они сталкиваются с трудностями из-за своей веры.
Действовать нужно сейчас.
Мы призываем всех людей совести присоединиться к нашему призыву к справедливости и свободе в поддержку 23 армянских пленных, включая Рубена Варданяна, находящихся в заключении исключительно из-за своих убеждений и наследия», — говорится в послании семьи Варданянов.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки всего армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна и Араика Арутюняна, а также бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению. 17 января в Баку начался показательный судебный процесс над руководителями Арцаха.