29 Ապրիլ 2025 - 10:30 AMT
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն օրերս հանդիպել է «Հայկական hամալսարանի» ունկնդիրների և դասախոսների հետ։ Պատասխանելով ընդդիմության հնարավոր համախմբման և միասնական պայքարի մասին հարցին, նա ասել է, որ դա հնարավոր է հստակ նպատակի շուրջ։
«Նայած՝ մենք ի՞նչ ենք հասկանում համախմբվելու տակ։ Եթե հասկանում ենք, թե ինչքան ընդդիմադիր կա, բոլորին հավաքել, ասել՝ բոլորդ միասին եք, այդպես չի լինելու։ Մենք մեզ չխաբենք։ Կոնկրետ նպատակի շուրջ, այո՛, ես տեսնում եմ, որ հնարավոր է համախմբվել”,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ հնարավոր է որոշակի պայմանավորություններ ունենալ տակտիկական առումով։
«Բայց բոլորը շատ տարբեր են։ Այստեղ և՛ մոտեցումների հարց կա, և՛ ընկալումների հարց կա, և՛ անձնական հարաբերությունների հարց կա։ Մեկ նպատակի գնալ, խաղի կանոններ ֆիքսել, իրար հետ պայմանավորվելը իրատեսական եմ համարում, հաջողության հասնողները հետո կոալիցիա կազմեն, միասին աշխատեն։ Այո, սա այն դասական մոդելն է, որ ամեն տեղ աշխատում է։
Եթե, օրինակ, ընտրությունների ինչ-որ պահ է գալիս, այդ ընտրությունների ժամանակ դաշինքներ ձևավորել, այո։ Բայց մի դաշինք ձևավորել, որտեղ կարող են լինել 15 կամ 20 միավոր, ուղղակի իրատեսական չէ, չի աշխատելու, մենք մեզ չխաբենք։ Բարի ցանկությունները միշտ չէ, որ աշխատող բանաձև է»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ապրիլի 24–ին Ծիծեռնակաբերդում, պատասխանելով մի քանի հարցի, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ հնարավոր է առաջիկայում կրկին հանդիպի լրագրողներին և, ըստ ամենայնի, կազմակերպի նոր ասուլիս։

29 Апрель 2025 - 11:28 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян недавно встретился со слушателями и преподавателями «Армянского университета». Отвечая на вопрос о возможном объединении оппозиции и совместной борьбе, он заявил, что такое объединение «возможно вокруг конкретной цели».
«Всё зависит от того, что мы понимаем под объединением. Если речь идет о том, чтобы собрать всех оппозиционеров и сказать, что вы теперь вместе, так не будет. Не будем себя обманывать. Вокруг конкретной цели — да, я вижу такую возможность», — сказал он, передает «Aysor.am ».
Он также добавил, что возможно достичь определенных тактических договоренностей.
«Но все очень разные. Здесь есть вопросы подходов, восприятия и личных отношений. Выдвинуть одну цель, зафиксировать правила игры и договориться между собой — я считаю это реальным. Те, кто добьется успеха, затем смогут создать коалицию и работать вместе. Да, это классическая модель, которая работает повсюду.
Например, если приближаются выборы, можно формировать союзы к выборам. Но создание единого альянса, включающего 15 или 20 объединений, нереалистично — это не сработает. Не будем себя обманывать. Добрые намерения не всегда являются эффективной формулой», — отметил Роберт Кочарян.
24 апреля на Цицернакаберде Роберт Кочарян заявил, что, вероятно, в ближайшее время вновь встретится с журналистами и организует новую пресс-конференцию.