29 Ապրիլ 2025 - 10:32 AMT
Հայաստանը մտադիր չէ հայ խաղաղապահներին դուրս բերել Կոսովոյից՝ չնայած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին։ Սա պարզ է դառնում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գրավոր պատասխանից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը վերջերս տված հարցազրույցում Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի բանակը ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս որևէ խնդիր չունի լուծելու: Ապրիլի 15-ին ելույթ ունենալով ԱԺ–ում ՝ Փաշինյանը կրկնել է այս արտահայտությունը՝ նշելով, որ հայկական բանակը ՀՀ ինքնիշխան, միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս խնդիր չունի և չի ունենալու:
Վարչապետի այս դիրքորոշման վերաբերյալ արտաքին գերատեսչությանը ուղղված հարցմամբ լրատվամիջոցը հետաքրքրվել են, թե ինչ խնդիր են լուծում հայ խաղաղապահները Կոսովոյում և արդյոք Երևանը նախատեսում է նրանց հետ կանչել՝ ելնելով վերոնշյալ հայտարարությունից։
Նախարարությունից հայտնել են, որ խաղաղապահ առաքելությունների հիմնական նպատակը խաղաղության ապահովումն է, և ՀՀ-ն մնում է հավատարմության խաղաղության օրակարգին՝ այդ թվում նաև գլոբալ մակարդակում։
«Մասնակցելով Կոսովոյում խաղաղապահ առաքելությանը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր ներդրումն է բերում Բալկանյան տարածաշրջանում լարվածության լիցքաթափմանն ու կայունության հաստատմանն ուղղված միջազգային ջանքերին», – հայտնել են ԱԳՆ-ից։
Գերատեսչությունը կարևորել է հայ խաղաղապահների մասնակցությունը միջազգային առաքելություններին՝ ընդգծելով խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործընկերային համագործակցության ընդլայնման նշանակությունը։
«ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահները ներառված են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի կողմից Ne 1244 բանաձևի շրջանակներում ստեղծված KFOR ուժերի կազմում: KFOR ուժերի հիմնական խնդիրներից են անվտանգության պայմանների ստեղծումը և ռազմական գործողությունների վերսկսման կանխումը, ինչին համապատասխան կերպով ներգրավված են նաև ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ուժերը»,– ասված է ԱԳՆ–ի պատասխանում։
Նախարարությունում ընդգծել են, որ Հայաստանի մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ ծրագրերին նպաստում է նաև երկրի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդմանը՝ հիմնված միջազգային չափանիշների և ձեռք բերված փորձի վրա, ինչի արդյունքում այն դառնում է առավել դիմադրունակ նոր սպառնալիքների նկատմամբ։
Արտաքին գերատեսչությունը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել իր դերակատարումը Կոսովոյի խաղաղապահ առաքելությունում՝ աջակցելով տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված գործողություններին։

29 Апрель 2025 - 11:30 AMT
Армения не намерена отзывать своих миротворцев из Косово, несмотря на недавние заявления премьер-министра Никола Пашиняна. Об этом свидетельствует письменный ответ Министерства иностранных дел Армении, сообщает «Sputnik Армения».
В недавнем интервью Общественному телевидению Армении Пашинян заявил, что армянская армия не имеет задач за пределами международно признанной территории Армении. 15 апреля, выступая в Национальном Собрании, он вновь подчеркнул, что армянская армия не имеет и не будет иметь задач за пределами суверенной территории страны.
В связи с этим СМИ обратились в МИД с вопросом о целях пребывания армянских миротворцев в Косово и о планах их возможного отзыва.
Министерство пояснило, что основной целью миротворческих миссий является обеспечение мира, и Армения остаётся приверженной повестке дня мира, в том числе на глобальном уровне.
«Участвуя в миротворческой миссии в Косово, Республика Армения вносит свой вклад в международные усилия по снижению напряжённости и установлению стабильности на Балканах», — заявили в МИД.
В ведомстве подчеркнули важность участия армянских миротворцев в международных миссиях и значимость расширения партнёрского сотрудничества в деле установления мира.
«Миротворцы Вооружённых сил Армении входят в состав сил KFOR, созданных в рамках резолюции № 1244 Совета Безопасности ООН. Основные задачи KFOR — обеспечение условий безопасности и предотвращение возобновления боевых действий, в чем армянские миротворцы принимают активное участие», — говорится в заявлении МИД.
Также было отмечено, что участие Армении в международных миротворческих программах способствует укреплению оборонных возможностей страны на основе международных стандартов и накопленного опыта, что делает её более устойчивой к новым угрозам.
Министерство добавило, что Армения готова продолжить своё участие в миротворческой миссии в Косово, поддерживая усилия по укреплению стабильности и мира в регионе.