29 Ապրիլ 2025 - 13:15 AMT
Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գեորգի Շարվաշիձեն, մեկնաբանելով Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի այցը Հայաստան, ասել է, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունները պատմական մաքսիմումի վրա են։
Դեսպանը նշել է, որ Վրաստանի նախագահի այցի ընթացքում ծրագրված է բավականին հագեցած աշխատանքային օրակարգ, հայտնում է Արմենպրեսը՝ Sputnik Georgia-ի վրա հղումով։
Վրաստանի նախագահը հանդիպել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Հանդիպում է նախատեսված նաև նաև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ։
«Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները իսկապես պատմական մաքսիմումի վրա են»,- հայտարարել է դեսպանը։
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի այցը ՀՀ մեկնարկել է ապրիլի 28-ին։
2024–ի hունվարի 27–ին Հայաստանի ե Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի ե Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում տեղի ունեցած Հայաստանի ե Վրաստանի միջե տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության ե Վրաստանի միջե ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին» հռչակագիրը։

Посол Грузии в Армении Георгий Шарвашидзе, комментируя визит президента Грузии Михаила Кавелашвили в Армению, заявил, что отношения между Арменией и Грузией достигли исторического максимума.
Посол отметил, что в ходе визита президента Грузии запланирована достаточно насыщенная рабочая повестка, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «Sputnik Georgia».
Президент Грузии уже провел встречи с президентом Армении Ваагном Хачатуряном и премьер-министром Николом Пашиняном. Также запланирована встреча с министром образования, науки, культуры и спорта Жанной Андреасян.
«Отношения между Арменией и Грузией действительно находятся на историческом максимуме», — заявил посол.
*Визит президента Грузии Михаила Кавелашвили в Армению начался 28 апреля.
27 января 2024 года в Тбилиси в рамках заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией под председательством премьер-министров Никола Пашиняна и Ираклия Гарибашвили был подписан «Декларация об установлении стратегического партнерства между Республикой Армения и Грузией».*