30 Ապրիլ 2025 - 06:50 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին և նրա գլխավորած «Լիբերալ կուսակցությանը» դաշնային ընտրություններում հաղթանակի առիթով։ Նա այդ մասին գրառում է հրապարակել X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ջերմորեն շնորհավորում ենք Մարկ Քարնիին և «Լիբերալ կուսակցությանը» Կանադայի դաշնային ընտրություններում տարած հաղթանակի առթիվ։ Հայաստանը գնահատում է Կանադայի հետ իր հարաբերությունները՝ հիմնված բարեկամության և ընդհանուր արժեքների վրա։ Ակնկալում ենք հետագայում ամրապնել և խորացնել մեր փոխշահավետ համագործակցությունը»,- գրել է նա։
Կանադայում ապրիլի 28-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Լիբերալ կուսակցությունը վարչապետ Մարկ Քարնիի գլխավորությամբ, խորհրդարանում ստացել է 168 մանդատ, eրկրորդ տեղը զբաղեցրած պահպանողականները ստացել են 144 մանդատ։343 տեղանոց խորհրդարանում մեծամասնություն կազմելու համար կուսակցությունը պետք է ստանա նվազագույնը 172 ձայն։

Премьер-министр Никол Пашинян поздравил премьер-министра Канады Марка Карни и возглавляемую им Либеральную партию с победой на федеральных выборах. Соответствующее сообщение он опубликовал в своём микроблоге на платформе X.
«Сердечно поздравляю Марка Карни и Либеральную партию с победой на федеральных выборах в Канаде. Армения высоко ценит свои отношения с Канадой, основанные на дружбе и общих ценностях. Мы рассчитываем в будущем укрепить и углубить наше взаимовыгодное сотрудничество», — написал Пашинян.
По итогам парламентских выборов, состоявшихся в Канаде 28 апреля, Либеральная партия под руководством премьера Марка Карни получила 168 мандатов. Консерваторы, занявшие второе место, получили 144 мандата. Для получения большинства в парламенте из 343 мест необходимо минимум 172 голоса.