30 Ապրիլ 2025 - 10:15 AMT
Նոր Նորքի թաղապետարանում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել թաղապետի մասնակցությամբ․ Բերման են ենթարկել Չախոյաին
Ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը, որն ավելի վաղ հայտնել էր իր հասցեին սպառնալիքների մասին, գնացել է Նոր Նորք վարչական շրջանի աշխատակազմում անցկացվող հանրային քննարկման մասնակցելու։ Մինչ քննարկման մեկնարկը վիճաբանություն է սկսվել թաղապետարանի աշխատակիցների և ակտիվիսիտի միջև։ Վիճաբանությունը վերածվել է ծեծկռտուքի, որին մասնակցել է նաև վարչական շրջանի ղեկավար Տիգրան Տեր-Մարգարյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Ապրիլի 29–ին Նոր Նորք վարչական շրջանի շենքում Չախոյանն ու ավագանու ընդդիմադիր անդամներն ակցիա էին իրականացնում թաղապետի դեմ, որը, ըստ Չախոյանի, հայհոյանքներով ու սպառնալիքներով է խոսել իր հետ նրա համար, որ բարձրաձայնել է Նոր Նորք վարչական շրջանի մանկապարտեզներից մեկի աշխատանքների թերությունները։
Դեպքի վայր ժամանած ոստիկանները Արթուր Չախոյանին բերման են ենթարկել, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ոստիկանական պաշտոնյան այլ մանրամասներ չի հայտնել՝ թե ինչու են միայն Չախոյամին բերման ենթարկում, իսկ պաշտոնյաններին՝ մասնավորապես, ծեծի մասնակից Տիգրան Տեր-Մարգարյանին՝ ոչ։
Ասացին, որ Նոր Նորքի ոստիկանության բաժին են տանում Չախոյանին։
«Մինչև վերջ գնալու եմ»,- ոստիկանական մեքենայից հայտարարել է ակտիվիստը։
Ապրիլի 29–ին Նոր Նորքի վարչական շրջանի շենքի առջև, հասարակական գործիչ Արթուր Չախոյանը, ավագանու անդամ Մեսրոպ Մանուկյանի հետ միասին, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խոսելով ենթադրյալ կոռուպցիոն գործարքի մասին։ Նա ընդգծել է, որ թիվ 105 մանկապարտեզի անորակ շինարարությունն իրականացրել է ՔՊ-ի ցուցակով ընտրված անդամին պատկանող «ԼիլիանԱրմ» ՍՊԸ-ն։ Արթուր Չախոյանը հայտնել է նաև, որ հրապարակումից հետո Նոր Նորքի վարչական շրջանի ղեկավարը զանգահարել է իրեն՝ հնչեցնելով սպառնալիքներ և հայհոյանքներ:
Դրանից հետո Արթուր Չախոյանն ու Մեսրոպ Մանուկյանը աթնային յոգուրտ են լցրել Նոր Նորքի վարչական շրջանի ղեկավար Տիգրան Տեր-Մարգարյանի լուսանկարների վրա։

30 Апрель 2025 - 11:12 AMT
Активист Артур Чахоян, ранее сообщивший об угрозах в свой адрес, прибыл в здание администрации Нор Норка для участия в общественном обсуждении. До начала мероприятия между ним и сотрудниками администрации вспыхнула словесная перепалка, которая переросла в драку. По данным «Factor.am », в ней участвовал и глава административного района Тигран Тер-Маргарян.
29 апреля Чахоян совместно с оппозиционными членами совета провёл акцию протеста против главы района. По его словам, последний угрожал ему и оскорблял за критику недостатков в работе одного из детсадов.
На место происшествия прибыла полиция, сотрудники которой задержали Артура Чахояна, сообщает «Aysor.am». Представитель правоохранительных органов не пояснил, почему задержан только Чахоян, а чиновники, включая Тер-Маргаряна, — нет.
Чахояна доставили в отдел полиции Нор Норка. Из полицейской машины он заявил: «Пойду до конца».
Ранее днём Чахоян и член совета Месроп Манукян провели перед зданием администрации Нор Норка пресс-конференцию, заявив о возможной коррупции. По их словам, некачественное строительство детсада №105 выполняло ООО «ЛилианАрм», принадлежащее члену правящей партии. Чахоян утверждает, что после публикации ему позвонил глава района, угрожая и оскорбляя.