30 Ապրիլ 2025 - 12:43 AMT
Հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների ընդունելության գործընթացը մեկնարկելուց առաջ նախատեսվում է նախ ստուգել երեխայի և նրա ծնողի տվյալների իսկությունը։
Երեխաների անձնական տվյալների առկայությունն ու ճշգրտությունը ծնողները կարող են ստուգել հարթակում մայիսի 5-ից։ Այս փուլն անհրաժեշտ է՝ հայտագրման գործընթացի անխափան մեկնարկն ապահովելու և հնարավոր խոչընդոտներից խուսափելու համար, հայտնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Նախարարությունը հայտնել է, որ հայտագրման գործընթացը պաշտոնապես կմեկնարկի հունիսի 9-ից և կիրականացվի երեք փուլով։
Գործընթացը կիրականացվի «Սովորողներին դպրոց հայտագրելու էլեկտրոնային համակարգի» միջոցով, որը ղեկավարվում է «Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի» կողմից։
Առաջին փուլը կանցկացվի հունիսի 9-22-ը՝ նախատեսված լինելով արտոնություն ունեցող խմբերի համար։ Այս ընթացքում հնարավոր կլինի գրանցել ինչպես հայերենով, այնպես էլ ռուսերենով ուսուցում իրականացնող դասարաններում։ Արտոնություններ կտրամադրվեն, եթե՝
• երեխայի քույրը կամ եղբայրը արդեն սովորում են տվյալ դպրոցում,
• երեխայի ծնողը աշխատում է նույն դպրոցում,
• ծնողը պետական համակարգի աշխատակից է, որը գործուղման պատճառով տեղափոխվել է այլ բնակավայր առնվազն վեց ամսով։
Սակայն այս ժամկետային պահանջները չեն կիրառվում այն երեխաների համար, ովքեր բնակվում են տվյալ դպրոցի հետիոտն հասանելիության սահմաններում, ընդգրկված են անապահովության գնահատման համակարգում, ունեն հաշմանդամություն կամ ծնողներից մեկը հաշմանդամ է, ինչպես նաև խնամակալության տակ գտնվող երեխաների դեպքում։ Այս խմբերի համար հայտագրումը կատարվում է՝ համաձայն կառավարության 2010թ․ նոյեմբերի 24-ի N 1640-Ն որոշմամբ սահմանված կարգի, և պահանջում է դիմել ԿԳՄՍ նախարարություն՝ հիմնավորող փաստաթղթերով։
Երկրորդ փուլը կմեկնարկի հունիսի 24-ից՝ ընդհանուր կարգով հայտագրելու նպատակով։ Այս փուլը նախատեսված է հայերենով ուսուցում իրականացնող դպրոցների բոլոր առաջին դասարանցիների համար։ Այստեղ կարող են ընդգրկվել նաև օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց երեխաները, եթե ծնողներից մեկը այդ խմբին է պատկանում, իսկ մյուսը՝ ՀՀ քաղաքացի է, որը ներկայացնում է ազգային փոքրամասնություն։
Երրորդ փուլը կսկսվի հուլիսի 1-ից՝ նախատեսված ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում սովորելու ցանկություն ունեցող ընտանիքների համար։ Այս փուլը վերաբերում է այն ծնողներին, որոնցից առնվազն մեկը հանդիսանում է օտարերկրյա քաղաքացի, երկքաղաքացի կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ ՀՀ քաղաքացիներին։
Ըստ գործող կարգի՝ երկվորյակ, երրորդյակ, քառյակ կամ ավելի երեխաներից թեկուզ մեկի ընդունվելը դպրոց ապահովում է նաև մյուսների ընդունելությունը նույն հաստատություն՝ անկախ տվյալ դպրոցի լիցենզավորված տեղերի սահմանափակումից։

30 Апрель 2025 - 15:06 AMT
Перед началом официального процесса приема в первые классы общеобразовательных школ Армении родителям предлагается проверить точность персональных данных ребенка и родителя. Проверка станет доступной с 5 мая на платформе stugum.emis.am, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Процесс регистрации начнется 9 июня и пройдет в три этапа через электронную систему записи, управляемую Национальным центром образовательных технологий.
Первый этап пройдет с 9 по 22 июня и предназначен для льготных категорий. Зарегистрироваться можно будет как в классы с обучением на армянском, так и на русском языках. Льготы предоставляются, если:
• брат или сестра ребенка уже учатся в школе;
• родитель работает в той же школе;
• родитель-госслужащий переведен на работу в другой населенный пункт сроком не менее чем на 6 месяцев.
Эти временные ограничения не распространяются на детей, которые:
• живут в пределах пешей доступности к школе;
• включены в систему оценки нуждаемости;
• имеют инвалидность или один из родителей является инвалидом;
• находятся под опекой.
Для указанных групп заявление подается в Минобразования с подтверждающими документами в соответствии с постановлением Правительства № 1640-Н от 24 ноября 2010 года.
Второй этап начнется 24 июня и предназначен для общего приема в армяноязычные школы. Также допускаются дети иностранных граждан, лиц без гражданства и лиц с двойным гражданством, если один из родителей является гражданином Армении и представляет национальное меньшинство.
Третий этап, стартующий 1 июля, предназначен для желающих учиться в русскоязычных классах. Он касается семей, в которых хотя бы один из родителей является иностранным гражданином, лицом без гражданства, имеет двойное гражданство, либо является представителем национального меньшинства — гражданином Армении.
По действующим правилам, поступление одного ребенка из близнецов, тройняшек, четверняшек и т.д. автоматически гарантирует прием остальных в то же учебное заведение независимо от лимита мест.