29 Մայիս 2009 - 16:14 AMT
2009-2010թթ. ՀԲ ծրագրում է Հայաստանում իրականացնել փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանն աջակցության մի շարք ծրագրեր
Այսօր կայացել է «Գյուղական համայնքների զարգացումը Հայաստանում» թեմայով 3-րդ ամենամյա խորհրդաժողովը: Այն իրականացվում է «Թրփանջյան գյուղական համայնքների զարգացմանը» ծրագրի շրջանակներում Ամերիկյան համալսարանի աջակցությամբ: Նախագծի նպատակն է` ներկայացնել 2008-2009թթ. Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացված ծրագրերը, զարգացման խնդիրները եւ հնարավորությունները:
Փորձագետները կներկայացնեն համայնքների զարգացմանն ուղղված կրթական եւ առողջապահական ծրագրերը:
Որպես գլխավոր զեկուցող խորհրդաժողովում հանդես կգա Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արիստոմենե Վարուդակիսը:
«Չնայած ճգնաժամին, կառավարությունը շարունակում է սոցիալական ոլորտին առնչվող իր ծրագրերը: Համաշխարհային բանկը շարունակում է համագործակցել ՀՀ կառավարության հետ եւ 2009-2010 թթ. նախատեսում է մի քանի նոր ծրագրերի իրականացում, որի շրջանակներում Համաշխարհային բանկը գումար է հատկացրել փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության կարգավորման, գյուղական ճանապարհների եւ ոռոգման համակարգերի վերանորոգման համար: Գործում է վարկային ծրագիր գյուղական ձեռներեցության համար, որի միջոցով արդեն 140 համայնքի 100 վարկ է տրվել: 60 մլն դոլար կհատկացնեն 250 կմ գյուղական ճանապարհների վերանորոգման համար, որպեսզի գյուղատնտեսական ապրանքները բարեհաջող փոխադրվեն շուկա», – նշել է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արիստոմենե Վարուդակիսը:

29 Май 2009 - 16:14 AMT
Сегодня состоялась 3-ья ежегодная конференция на тему “Развитие сельских общин в Армении”. Она осуществляется в рамках программы “Трпанджян развитие сельских общин в Армении” при содействии Американского университета. Целью проекта является представление программ, проблем развития и возможностей, осуществленных в сфере сельского хозяйства и сельских областей Армении 2008-2009 годов.
Эксперты представили образовательные и здравоохранительные проекты, направленные на развитие общин.
В качестве главного докладчика на конференции выступил директор Всемирного банка в Армении Аристомене Варудакис.
“Несмотря на кризис, правительство продолжает свои программы, касающиеся социальной сферы. Всемирный банк продолжает сотрудничать с правительством РА и в 2009-2010 годах планируется осуществить несколько новых программ, в рамках которых Всемирный банк выделил сумму на регулирование малого и среднего бизнеса, ремонт сельских дорог и оросительной системы. В сельскохозяйственной сфере мы помогаем фермерам, сельским бизнесменам и общинам. Действует кредитная программа для сельского бизнеса, по которой уже 140 общинам было предоставлено 100 кредитов. 60 млн. долларов выделят на ремонт 250 км сельских дорог, чтобы сельскохозяйственные продукты нормально перевозились на рынок”,- отметил директор офиса Всемирного банка в Армении Аристомене Варудакис.