1 Մայիս 2025 - 12:34 AMT
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը բաց նամակ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ հույս հայտնելով, որ վերջինիս միջնորդությամբ արցախցիները կվերադառնան հայրենիք:
Բալասանյանը հիշեցրել է, որ ընթացիկ տարում նշվում է նացիստական Գերմանիայի նկատմամբ Խորհրդային Միության հաղթանակի 80-ամյակը՝ շեշտելով, որ այդ պատմական և միացյալ ձեռքբերմանը մասնակցություն է ունեցել նաև հայ ժողովուրդը, և այդ պայքարում մասնակցած 90,000 հայերից շատերն արցախցիներ են եղել։
«29 ղարաբաղցի դարձել է Խորհրդային Միության հերոս, 7 հոգի դարձել է Փառքի բոլոր 3 աստիճանի շքանշանակիր, հազարավոր զինվորներ պարգևատրվել են մարտական ​​շքանշաններով ու մեդալներով…
Այսօր Ղարաբաղի հայությունը, մի շարք հանգամանքների բերումով, զրկված է իր պատմական հայրենիքից և կարծում ենք, որ այս անարդար գործընթացը կարող են փոխել ռուս ժողովուրդը և ռուսական պետությունը։ Դարերի ընթացքում Ռուսական Կայսրությունը հայ ժողովրդին բազմիցս հնարավորություն է տվել պահպանել իր ինքնությունն ու պետականությունը իր պատմական հայրենիքում (Գյուլիստանի և Թուրքմենչայի պայմանագիր):
Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, հուսով ենք՝ Ձեր միջնորդությամբ Ղարաբաղի հայերը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթած ժողովրդի ժառանգները, կվերադառնան իրենց պատմական հայրենիք, և շուտափույթ գործնական քայլերը կձեռնարկվեն փրկելու հազարավոր տարիների ընթացքում ստեղծված պատմամշակութային ժառանգությունը, այդ թվում՝ եկեղեցիները, խաչքարերը, տարբեր շինություններ, բնակավայրեր, հուշարձաններ, այդ թվում՝ Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված հուշարձաններ»,- ասվում է նամակում։

Бывший секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян направил открытое письмо президенту России Владимиру Путину, выразив надежду, что при его посредничестве арцахцы смогут вернуться на свою историческую родину.
Он напомнил, что в этом году отмечается 80-летие победы Советского Союза над нацистской Германией, и подчеркнул, что армянский народ, в том числе уроженцы Арцаха, внесли значительный вклад в эту победу.
«29 карабахцев стали Героями Советского Союза, 7 были удостоены всех трёх степеней ордена Славы, тысячи солдат были награждены боевыми орденами и медалями…» — говорится в письме.
Сегодня, как указал Баласанян, армяне Карабаха лишены своей исторической родины по ряду обстоятельств. По его мнению, изменить эту несправедливость могут русский народ и российское государство. Он напомнил о роли Российской империи в сохранении армянской государственности и идентичности — в частности, о Гюлистанском и Туркманчайском договорах.
«Уважаемый Владимир Владимирович, надеемся, что при вашем посредничестве армяне Карабаха — наследники победившего народа — вернутся на свою историческую родину. Необходимы срочные и практические шаги для спасения историко-культурного наследия, создававшегося тысячелетиями: церквей, хачкаров, построек, населённых пунктов, памятников, в том числе посвящённых Великой Отечественной войне», — отметил он.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув его массовому артобстрелу. Уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня и согласились на условия Баку: разоружение армии обороны и роспуск республики. С 24 сентября началась массовая депортация армянского населения, более 100 000 человек были вынуждены перебраться в Армению. По разным данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики с 1 января 2024 года.