2 Մայիս 2025 - 06:46 AMT
Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, դիմելով ՔՊ–ին գրել է, որ «ՏԻՄ-ում կատարած ապօրինությունները, համայնքային ընտրությունների նկատմամբ արհամարհանքը երկար, բայց ուղիղ ճանապարհ են դեպի քաղաքական թափոնացում»։
«Երևանի ավագանիում իշխող ուժը գտնվում է քաղաքական պատանդի կարգավիճակում. կոալիցիոն գործընկերը, փայլուն հասկանալով, որ քաղաքի կառավարման համար ուղիղ պատասխանատվություն չի կրում, գիտակցելով, որ հետքայլը կփոշիացնի «եվրոպական» դիրքավորման հեռանկարը ու կթուլացնի հողի վրա եղած ներկայությունը, անցել է վերջնախաղի (էնդշպիլ), որի ցանկացած ելք ՔՊ-ի համար ունենալու է շատ բացասական կամ ուղղակի բացասական արդյունք (ցուգցվանգ)։
Այս ամենը հետևանք է ամեն գնով իշխանություն վերցնելու մոլուցքի ու դրան հասնելու ճանապարհին անտրամաբանական ու վայրի մեթոդների, այսրոպեական «հաճելի» խաբկանքի։
ՏԻՄ-ում կատարած ապօրինությունները, համայնքային ընտրությունների նկատմամբ ունեցած ձեր ցինիզմն ու արհամարհանքը երկար, բայց ուղիղ ճանապարհ են դեպի քաղաքական թափոնացում (утилизация) …
Շարունակեք, չթողնեք ձեզ «խանգարեն» … »,- գրել է Ասլանյանը։
Նոր Նորքի թաղապետարանում մայիսի 30–ին տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո քրեական հետապնդում է հարուցվել 4 անձի նկատմամբ։ Բռնության հետևանքով տուժած ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել, սակայն այլ՝ խուլիգանության հոդվածով, յոգուրտով միջադեպի համար։

2 Май 2025 - 07:24 AMT
Бывший мэр Ванадзора Мамикон Асланян в своём посте на Facebook обратился к партии «Гражданский договор», заявив, что «незаконные действия в органах местного самоуправления и пренебрежение к выборам в общинах — это длинный, но прямой путь к политической утилизации».
По его словам, правящая сила в Совете старейшин Еревана стала «политическим заложником», а её коалиционный партнёр, прекрасно понимая, что не несёт прямой ответственности за управление городом, осознав, что отступление уничтожит «европейскую» позицию и ослабит влияние на местах, перешёл к «эндшпилю», любой исход которого приведёт к «цугцвангу» — крайне неблагоприятному или просто катастрофическому результату для ГД.
«Всё это — следствие одержимости властью любой ценой и использования нелогичных, грубых методов, питаемых иллюзией мимолётного комфорта», — написал Асланян.
Он подчеркнул, что незаконные действия в ОМС и цинизм по отношению к выборам ведут к политической утилизации. «Продолжайте, не давайте себе “помешать”…», — добавил он с сарказмом.
После драки в администрации района Нор Норк 30 мая возбуждено уголовное дело против четырёх лиц. Пострадавшему активисту Артуру Чахояну предъявлено обвинение по статье о хулиганстве за инцидент с йогуртом.
Партия «Республика» назвала случившееся в Нор Норке спланированной провокацией, направленной не против главы района или мэра, а против независимости и суверенитета Армении. По мнению партии, сегодня самый незащищённый человек — это государственный служащий.