Պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը, անդրադառնալով վերջին մի շարք աղմկահարույց միջադեպերի և դրանց չհետևած իրավական գնահատականներին, գրել է, որ Հայաստանում չկա արդարադատություն, կա WhatsApp-ով որոշումներ պարտադրող իշխանություն և լուռ այս ամենին հետևող դեսպանատներ։
Նա նշել է, որ Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանի ու ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի բախտը դեռ բերել է՝ «կարո՞ղ էին, չէ, պետական դավաճանության հոդված կախեին»։
«Երբ ոհմակով հարձակվում էին Հրանտ Մարգարյանի վրա, որը թոռի հետ խաղաղ զբոսնում էր, երբ 5-6 հոգով հարձակվում էին Նարեկ Մալյանի վրա, երբ բորենիների նման ԱԺ-ում հարձակվում էին Վահե Հակոբյանի վրա, երբ ծեծելով մահվան դուռ էին հասցնում փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանին, երբ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը սրճարանում հարվածում էր լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանին, երբ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը քաղաքացու ձեռքերը բռնել էր տալիս ու թքում վրեն, երբ կարմիր բերետավորները տեսախցիկների առաջ Դաշնակցության գրասենյակի դիմաց ծեծում էին ԱԺ պատգամավորին և Եռաբլուրում քարշ տալիս զոհվածների մայրերին, երբ վարչապետի ավտոշարասյունը սպանում էր հղի կնոջը, երբ….
Այս ցանկը կարող եմ անվերջ թվել: Հայաստանում չկա արդարադատություն: Կա whatsapp-ով որոշումներ պարտադրող իշխանություն և լուռ այս ամենին հետևող դեսպանատներ:
Իսկ Մեսրոպ Մանուկյանի ու Արթուր Չախոյանի բախտը դեռ բերել է: Կարող էին, չէ՞, պետական դավաճանության հոդված կախեին վրեքը: Բայց տեսե՞ք, չեն կախել»,–գրել է Մխիթարյանը։
Նոր Նորքի թաղապետարանում մայիսի 30–ին տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո քրեական հետապնդում է հարուցվել 4 անձի նկատմամբ։ Բռնության հետևանքով տուժած ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել, սակայն այլ՝ խուլիգանության հոդվածով, յոգուրտով միջադեպի համար։

2 Май 2025 - 07:23 AMT
Продюсер Рубен Мхитарян, комментируя череду громких инцидентов и отсутствие правовой оценки, заявил, что в Армении нет правосудия, есть только власть, которая отдаёт приказы по WhatsApp, и молчаливо наблюдающие за этим посольства.
На своей странице в Facebook он отметил, что член совета Еревана от фракции «Мать Армения» Месроп Манукян и активист Артур Чахоян «ещё легко отделались — могли ведь, правда, и статью за госизмену навесить».
Он перечислил случаи насилия с участием должностных лиц или провластных структур, оставшиеся безнаказанными: нападение на гулявшего с внуком Гранта Маркаряна, групповое избиение Нарека Маляна, нападение на депутата Ваге Акопяна, жестокое избиение подполковника Ара Мхитаряна, удар в лицо журналисту Пайлаку Фахрадяну от вице-спикера Аршака Акопяна в кафе, удержание за руки и плевок в лицо от спикера парламента Алена Симоняна, избиение депутата спецназом перед камерами у офиса АРФ и волочение матерей погибших солдат на Ераблуре. Также он напомнил о гибели беременной женщины, сбитой кортежем премьер-министра.
«Этот список я могу продолжать бесконечно. В Армении нет правосудия. Есть власть, которая отдаёт приказы по WhatsApp, и молчаливые посольства», — подчеркнул Мхитарян.
Он добавил: «Месроп Манукян и Артур Чахоян ещё легко отделались. Могли ведь и статью за государственную измену приписать. Но, видите ли, не приписали».
После драки 30 мая в администрации района Нор Норк возбуждены уголовные дела против четырёх человек. Активисту Артуру Чахояну предъявлено обвинение не за насилие, а по статье о хулиганстве — за инцидент с йогуртом.
Партия «Республика» назвала произошедшее спланированной провокацией, направленной не против главы района или мэра, а против независимости и суверенитета Армении, подчеркнув, что сегодня самый незащищённый человек — это госслужащий.