2 Մայիս 2025 - 09:00 AMT
«Հայաստան» խմբակցությունը պատրաստ է իր բոլոր անդամների ստորագրություններով նպաստել իմպիչմենտի մեկնարկին
«Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ խմբակցությունը մշտապես աջակցել է այն բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք միտված են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելուն։ Ըստ խմբակցության, Փաշինյանի հեռացումը շարունակում է դիտվել որպես պետության ու ժողովրդի համար կենսական հրամայական։ Խմբակցությունը հստակեցրել է, որ հենց իրենք են առաջինը առաջ քաշել իմպիչմենտի իրավական մեխանիզմի կիրառման գաղափարը։
Հայտարարության մեջ ընդգծված է. «Նիկոլ Փաշինյանին իմպիչմենտի միջոցով անվստահություն հայտնելու քաղաքական և իրավական ծանրակշիռ հիմքերն առկա են։ Մյուս կողմից գործող վարչապետին անվստահություն հայտնելն Ազգային ժողովում կարող է քննարկվել միայն այն դեպքում, երբ առնվազն 36 պատգամավոր տրամադրի գործընթացի մեկնարկի համար անհրաժեշտ ստորագրություն։ Գործընթացի հաջողության համար պահանջվում է նվազագույնը 54 ձայն՝ ԱԺ պատգամավորների պարզ մեծամասնությունը։
Նաև ակնհայտ է՝ առանց փողոցում ձևավորված հզոր, համաժողովրդական ճնշման անհնար է իմպիչմենտի հաջողության համար անհրաժեշտ՝ շուրջ երկու տասնյակ հավելյալ ձայների ապահովումը։ Ավելին, նույնիսկ այդպիսի ճնշումը վերջնական չի երաշխավորում անհրաժեշտ ձայների ապահովումը:
Նախաձեռնության հեղինակները քաղաքական կուսակցություններ կամ շարժումներ չեն ներկայացնում և, ըստ էության, որևէ քաղաքական պատասխանատվություն չեն կրում իմպիչմենտի հավանական ձախողման և դրա հետևանքների համար։
Այսօրվա դրությամբ նույնպես տեսանելի չէ նրանց կարողությունը հաջողության համար անհրաժեշտ ընդվզող զանգվածի գեներացման հարցում։ Այս ամենը խմբակցության մոտ կասկածներ է առաջացնում նախաձեռնության իրական նպատակների վերաբերյալ։
Այնուամենայնիվ, «Հայաստան» խմբակցությունը միաձայնությամբ վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու մեր բոլոր 28 պատգամավորների ստորագրությունները իմպիչմենտի գործընթացի մեկնարկի համար, եթե նման գործընթաց նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Խմբակցությունը նաև անընդունելի է համարում իր պատգամավորներին թիրախավորելու, շանտաժի լեզվով խոսելու փորձերը, որոնք անպատասխան չեն կարող մնալ:
«Այս գործելաոճը կասկածներ է առաջացնում՝ արդյո՞ք նախաձեռնությունը ուղղված է Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելուն, թե՞ դրա տակ թաքնված է «Հայաստան» խմբակցությանը թիրախավորելու նպատակ»,- նշված է հայտարարության մեջ։

2 Май 2025 - 09:34 AMT
Фракция «Армения» единогласно подтвердила свою готовность предоставить подписи всех 28 своих депутатов для запуска процесса импичмента премьер-министра Никола Пашиняна, если инициаторы сумеют обеспечить недостающие 8 подписей и публично заявят о своей способности и ответственности обеспечить необходимую массовую народную поддержку.
В заявлении подчеркивается, что фракция всегда поддерживала инициативы, направленные на отстранение Пашиняна от власти, считая это жизненно важным для государства и народа. Также уточняется, что именно «Армения» первой предложила использовать правовой механизм импичмента.
Во фракции отмечают, что существуют серьезные политические и правовые основания для объявления вотума недоверия. Однако обсуждение в парламенте возможно лишь при наличии минимум 36 подписей, а для успеха голосования необходимо минимум 54 голоса — простое большинство.
Также фракция указывает, что без мощного, всенародного давления на улицах невозможно обеспечить необходимые дополнительные два десятка голосов. Более того, даже при таком давлении успех не гарантирован.
По мнению фракции, нынешние инициаторы, не представляющие политические партии или движения, не несут политической ответственности за возможный провал импичмента и его последствия.
Это вызывает у фракции сомнения в реальных целях инициативы. Тем не менее, она подтвердила готовность предоставить все 28 подписей, если будут обеспечены недостающие 8 и инициаторы публично заявят о своей ответственности за мобилизацию необходимой народной массы.
Фракция также осудила попытки давления и шантажа в адрес своих депутатов, заявив, что подобное поведение не останется без ответа.
«Такой стиль действий вызывает вопрос — действительно ли инициатива направлена на отстранение Никола Пашиняна, или под этим прикрытием стоит цель дискредитации фракции “Армения”», — отмечается в заявлении. 28 апреля от имени движения «Мы бодрствуем» всем депутатам парламента были вручены индивидуальные письма с предложением в течение 10 дней инициировать процесс недоверия Николу Пашиняну.