2 Մայիս 2025 - 12:56 AMT
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել լիցենզավորման գործընթացում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող նախագիծը, որով նախատեսվում է փոխել նախադպրոցական հաստատությունների լիցենզավորման կարգը։
Առաջարկվում է վերանայելով նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների ուսումնական տարածքի հասարակական նպատակային նշանակության պահանջը և միևնույն ժամանակ նվազեցնել հիմնական աշխատակիցների տոկոսային շեմը նման հաստատություններում։
Փաստաթղթի հիմնավորմամբ՝ այս փոփոխություններով հնարավոր կլինի, որ զարգացում անվամբ հանդես եկող, բայց փաստացի նախադպրոցական ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունները կարողանան անցնել լիցենզավորման ընթացքն առանց լրացուցիչ խոչընդոտների։
Հանրային նշանակության տարածքների պահանջի քննարկումների ընթացքում պարզվել է, որ բազմաթիվ նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ, այդ թվում՝ հիմնական կրթական ծրագիր իրականացնողները, լիցենզավորման ժամանակ բախվել են խնդրի, քանի որ դեռևս շատ հաստատություններ գործում են բնակելի տարածքներում։ Այդ պատճառով առաջացել է անհրաժեշտություն փոխարինելու հասարակական նշանակության պահանջը՝ հնարավոր դարձնելով հաստատությունների գործունեությունը նաև հասարակական և բնակելի նշանակության տարածքներում։
Հաշվի առնելով, որ կան կազմակերպություններ, որոնք մատուցում են մինչև չորս ժամ տևողությամբ նախադպրոցական ծառայություններ, առաջարկվել է վերանայել մանկավարժական անձնակազմի հիմնական աշխատակիցների պահանջը։ Քանի որ նման մասնագետները հաճախ միաժամանակ աշխատում են այլ հաստատություններում, նախագծով նախատեսվում է նվազեցնել հիմնական աշխատողների 80% շեմը՝ հասցնելով այն 50 տոկոսի։
Ոչ պետական կենտրոնները, որոնք իրականացնում են տարբեր նախադպրոցական ծրագրեր և ծառայություններ, կարողանալու են լիազոր մարմնի հսկողության ներքո գործել՝ պահպանելով երեխաների առողջությանն ու անվտանգությանն առնչվող նվազագույն չափանիշները (հիգիենիկ, սանիտարահամաճարակային, հրդեհային անվտանգության և այլն), ինչպես նաև կրթական ծրագրերով սահմանված արդյունքները։
Նախագծի վերաբերյալ քննարկումը տեղադրված է Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական հարթակում և շարունակվելու է մինչև մայիսի 13-ը։ Բոլոր քաղաքացիներն ու շահագրգիռ կառույցները կարող են ներկայացնել իրենց դիտարկումները, կարծիքներն ու առաջարկները։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении вынесло на общественное обсуждение проект, предусматривающий изменения в порядке лицензирования дошкольных учреждений.
Предлагается пересмотреть требование об обязательном размещении детсадов в общественных зданиях, а также снизить процентную норму штатных сотрудников.
Согласно обоснованию проекта, эти изменения позволят организациям, фактически предоставляющим дошкольные услуги под иным названием, пройти лицензирование без дополнительных препятствий.
В ходе обсуждений было установлено, что многие дошкольные учреждения, включая те, что реализуют основные образовательные программы, не могут получить лицензию, так как расположены в жилых помещениях. В связи с этим предлагается заменить требование об общественном назначении, допустив размещение в зданиях как общественного, так и жилого характера.
С учётом того, что некоторые организации предоставляют дошкольные услуги продолжительностью до четырёх часов, предлагается пересмотреть требование по количеству основных сотрудников: снизить порог с 80% до 50%, поскольку такие специалисты часто работают сразу в нескольких учреждениях.
Негосударственные центры смогут работать под надзором уполномоченного органа при соблюдении минимальных стандартов безопасности и гигиены, а также образовательных результатов, предусмотренных программами.
Обсуждение проекта размещено на Единой платформе публикации проектов правовых актов и продлится до 13 мая. Все граждане и заинтересованные стороны могут представить свои замечания и предложения.