«Հաղթանակ 9/45» շարժման ակտիվիստները վերականգնել են խորհրդային զինվորների լքված եղբայրական գերեզմանը, որը գտնվում է Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքի ծայրամասում։
«Եվրասիա» կազմակերպության 20 անդամներին օգնել է Հայրենական մեծ պատերազմի 99-ամյա վետերան Միխայիլ Սահակյանը, որը պատերազմի ժամանակ Բրեստ է հասել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հաղթանակ 9/45» շարժման ակտիվիստները կարգի են բերում Հայրենական մեծ պատերազմի զինվորների գերեզմանները հետխորհրդային տարածքի տարբեր երկրներում: Մեզ համար չափազանց կարևոր է, որ զոհված հերոսների հուշարձանները, որտեղ էլ դրանք գտնվեն, չմոռացվեն և չլքվեն: Չէ՞ որ հիշողությունն ու երախտագիտությունը գործողությունների մասին են: Զինվորի յուրաքանչյուր խնամված գերեզման, յուրաքանչյուր մաքրված անվանատախտակ նշան է, որ մենք չենք մոռացել նրանց սխրանքը», – ասել է Պետդումայի փոխխոսնակ, «Հաղթանակ 9/45» հայրենասիրական շարժման կազմկոմիտեի նախագահ Բորիս Չեռնիշովը:

2 May 2025 - 14:31 AMT
Activists from the Victory 9/45 movement have restored an abandoned mass grave of Soviet soldiers on the outskirts of Alaverdi, a town in Armenia’s Lori Province.
The project was supported by 99-year-old WWII veteran Mikhail Sahakyan, who reached Brest during the war, according to Sputnik Armenia. He assisted 20 volunteers from the Eurasia organization in the restoration effort.
The Victory 9/45 movement organizes the upkeep of World War II graves across various post-Soviet countries. “It’s vital that monuments to fallen heroes—wherever they are—are not forgotten or left to decay. Memory and gratitude are about actions. Every tended grave, every cleaned nameplate is a sign that their heroism is not forgotten,” said Boris Chernyshov, Deputy Speaker of Russia’s State Duma and head of the movement’s organizing committee.