«Հաղթանակ 9/45» շարժման ակտիվիստները վերականգնել են խորհրդային զինվորների լքված եղբայրական գերեզմանը, որը գտնվում է Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքի ծայրամասում։
«Եվրասիա» կազմակերպության 20 անդամներին օգնել է Հայրենական մեծ պատերազմի 99-ամյա վետերան Միխայիլ Սահակյանը, որը պատերազմի ժամանակ Բրեստ է հասել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հաղթանակ 9/45» շարժման ակտիվիստները կարգի են բերում Հայրենական մեծ պատերազմի զինվորների գերեզմանները հետխորհրդային տարածքի տարբեր երկրներում: Մեզ համար չափազանց կարևոր է, որ զոհված հերոսների հուշարձանները, որտեղ էլ դրանք գտնվեն, չմոռացվեն և չլքվեն: Չէ՞ որ հիշողությունն ու երախտագիտությունը գործողությունների մասին են: Զինվորի յուրաքանչյուր խնամված գերեզման, յուրաքանչյուր մաքրված անվանատախտակ նշան է, որ մենք չենք մոռացել նրանց սխրանքը», – ասել է Պետդումայի փոխխոսնակ, «Հաղթանակ 9/45» հայրենասիրական շարժման կազմկոմիտեի նախագահ Բորիս Չեռնիշովը:

Активисты движения «Победа 9/45» восстановили заброшенное братское захоронение советских солдат на окраине города Алаверди в Лорийской области Армении.
В восстановительных работах участвовал 99-летний ветеран Великой Отечественной войны Михаил Сахакин, прошедший в годы войны до Бреста, сообщает «Sputnik Армения». Он помогал двадцати добровольцам организации «Евразия».
Движение «Победа 9/45» занимается приведением в порядок могил воинов Великой Отечественной войны в странах постсоветского пространства. «Для нас крайне важно, чтобы памятники погибшим героям, где бы они ни находились, не были забыты и заброшены. Ведь память и благодарность выражаются в действиях. Каждая ухоженная могила, каждая очищенная табличка — знак того, что подвиг не забыт», — заявил заместитель председателя Госдумы РФ, председатель оргкомитета патриотического движения «Победа 9/45» Борис Чернышев.