Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կատարել իր նախընտրական խոստումը՝ ճնշում գործադրել Բաքվի վրա իր հոր և մյուս հայ քրիստոնյա գերիներին ազատ արձակելու համար։ Նա այդ մասին գրել է Fox News-ում հրապարակված հոդվածում։
«Ընտանիքս և ես հուսով ենք, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կկատարի իր պարտավորությունները որպես նախագահ, որը հանդես գալիս որպես խաղաղության կողմնակից։ Նա կարող է անել դա՝ ստիպելով Բաքվին հետևել միջազգային կանոններին, և ցույց տալ հավատարմությունը խաղաղությանը՝ նպաստելով հորս և մյուս հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանը», – նշել է Դավիթ Վարդանյանը։
Նա նկարագրել է այն սարսափելի իրավիճակը, որում հայտնվել է 120,000 հայ քրիստոնյա Ադրբեջանի կողմից Արցախում էթնիկ զտման արդյունքում։
«Անցյալում, երբ հայերը բախվել են նմանատիպ վայրագությունների, Ամերիկան հերոսաբար արձագանքել է։ 20-րդ դարի սկզբին, երբ Օսմանյան թուրքերը կոտորած են իրականացրել 1.5 միլիոն հայ քրիստոնյաների նկատմամբ՝ ճանաչված որպես այդ դարի առաջին ցեղասպանություն, սովորական ամերիկացիները հիմնել են Մերձավոր Արևելքի Օգնության հիմնադրամը։ Նրանք հավաքել են ավելի քան 117 միլիոն դոլար (այսօրվա 2.7 միլիարդ դոլարին համարժեք)՝ փրկելու հայ որբերին և փախստականներին, ինչը դարձել է Ամերիկայի առաջին խոշոր միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունը։ Նախագահ Վիլսոնը ակտիվորեն աջակցել է նրանց գործին՝ հայտնի դարձնելով «ողջակիզվող հայեր» արտահայտությունը, որը դարձել է ազգային բառապաշարի մի մասը։
Փրկված հայերը դարձել են Ամերիկայի հասարակության անբաժանելի մասը։ Ամերիկացիները, երբ վայելում են Շերի երաժշտությունը, դիտում Քիմ Քարդաշյանի հեռուստաշոուները կամ հիշում Անդրե Աղասիի թենիսի հաղթանակները, ականատես են լինում Ամերիկայում ապաստան գտած և Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգությանը։
Ներկայումս, իմ հայրը՝ Ռուբեն Վարդանյանը, չունի հնարավորություն պատմելու իր պատմությունը։ Ավելի քան 550 օր է, ինչ նա քաղաքական բանտարկյալ է՝ պարզապես Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների պաշտպան լինելու համար՝ ապրելու իրենց նախնիների հողերում։
Միայն նա չէ այդ վիճակում։ Ներկայումս առնվազն 23 այլ հայ քրիստոնյա կալանավորներ ապօրինաբար պահվում են Բաքվում»,–ասվում է հոդվածում։

Сын бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна — Давид Варданян — обратился к президенту США Дональду Трампу с просьбой сдержать предвыборное обещание и оказать давление на власти Баку для освобождения его отца и других армянских христианских заключённых. Об этом он написал в статье, опубликованной на сайте Fox News.
«Моя семья и я надеемся, что президент Дональд Трамп выполнит свои обязательства как лидер, выступающий за мир. Он может сделать это, заставив Баку соблюдать международные нормы и продемонстрировав приверженность миру, содействуя освобождению моего отца и других армянских заключённых», — отметил Давид Варданян.
Он описал положение 120 000 армянских христиан, подвергшихся этнической чистке в Арцахе со стороны Азербайджана.
«В прошлом, когда армяне сталкивались с подобными зверствами, Америка реагировала героически. В начале XX века, когда османские турки устроили резню 1,5 миллиона армян-христиан, признанную первым геноцидом того столетия, простые американцы основали Фонд помощи Ближнему Востоку. Они собрали более 117 миллионов долларов (в сегодняшнем эквиваленте — 2,7 миллиарда долларов) для спасения армянских сирот и беженцев, положив начало первой крупной международной гуманитарной миссии США. Президент Вудро Вильсон активно поддерживал их работу, сделав известным выражение «голодающие армяне», ставшее частью национального лексикона».
Варданян подчеркнул, что спасённые армяне стали неотъемлемой частью американского общества. «Когда американцы слушают песни Шер, смотрят шоу Ким Кардашьян или вспоминают теннисные победы Андре Агасси, они видят наследие выживших после Геноцида армян, нашедших убежище в США».
«Сегодня мой отец, Рубен Варданян, лишён возможности рассказать свою историю. Уже более 550 дней он находится в заключении как политический заключённый — лишь за защиту прав армян Нагорного Карабаха на жизнь на родной земле».
«И он не единственный. В настоящее время как минимум 23 других армянских христиан находятся в Баку под незаконным арестом», — говорится в статье.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки всего армянского населения Арцаха, Азербайджан взял в плен бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна, а также бывшего госминистра Рубена Варданяна, экс-главу МИД Давида Бабаяна и других бывших лидеров. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, предусматривающие пожизненное заключение. 17 января в Баку начался фиктивный судебный процесс по делу арцахских руководителей.