«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է, որ կուսակցությունն առանձին է մասնակցելու 2026 թվականի ընտրություններին։ Նա հավաստիացրել է, որ կուսակցությունն ունի դրա համար բավարար հնարավորություններ։ Վանեցյանն այդ մասին խոսել է 168․am-Ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Արցախի խնդիրը լուծված է միայն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պատկերացմամբ, մինչդեռ աշխարհում որևէ մեկը, այդ թվում Ադրբեջանի ղեկավարն, այն փակված չի համարում։ Ըստ նրա, կան միջազգային մեխանիզմներ, որոնցով ճիշտ աշխատելու դեպքում հնարավոր է հասնել հարցի լուծման։
Անդրադառնալոբ ներքաղաքական զարգացումներին՝ Վանեցյանը կոչ է արել պատրաստվել ընտրությունների։
««Հայրենիք» կուսակցությունը, ընդդիմադիր, հայրենասեր քաղաքական ուժերը պետք է հասկանան մի բան, որ մենք դասական քաղաքական պայքարի մեջ չենք, իրականում՝ ազատագրական պայքարի մեջ ենք և բոլորս պետք է քայլեր ձեռնարկենք մեր հայրենիքը ներքին թշնամուց ազատագրելու համար»։
Նա նկատել է, որ հանրության մի մասն ակնկալում է կտրուկ գործողություններ, մինչդեռ ընդդիմությունն արդեն իրականացրել է իր հնարավոր կոշտ քայլերը։ Վանեցյանը ընդգծել է, որ մնացած տարբերակներից ամենածայրահեղը՝ ահաբեկչությունը, լիովին անընդունելի է իր համար։ Նա հավելել է, որ ընդդիմության պայքարն արդյունքներ է տվել, ինչն արտացոլվում է նույնիսկ իշխանական հարցումների տվյալներում։
«Փաշինյանը հասկանում է՝ իշխանությունը կորցնելուց հետո այս երկրում հանգիստ ապրելու շանս չունի, հետևապես, մարդկանց պետք է հասցնել այն ընկալման, որ այս իշխանությունից պետք է ազատվել»,- ասել է Վանեցյանը։
Նա խոսել է նաև Փաշինյանի իմպիչմենտի նախաձեռնության մասին՝ նշելով, որ ցանկացած պատգամավոր կարող է այն նախաձեռնել, տանել պատգամավորներին ասել՝ ստորագրեք։ Նա հավելել է, որ չեն կարող ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորները դեմ լինել Փաշինյանին անվստահություն հայտնելուն։
«Օրինակ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը, լինելով խորհրդարանի երկրորդ ամենամեծ ուժը, պետք է առաջադրեր վարչապետի թեկնածու։ Վստահ եմ, որ խմբակցության պատգամավորներն անպայման անելու են Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու քայլեր։ Եթե գեներացվի գործընթաց, և լինեն դրա տակ չստորագրող ընդդիմադիր պատգամավորներ, այն ժամանակ կարձագանքենք»,–ասել է Վանեցյանը։
«Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։

3 Май 2025 - 07:17 AMT
Лидер партии «Родина» Артур Ванецян заявил, что возглавляемая им политическая сила будет участвовать в выборах 2026 года самостоятельно. Он заверил, что у партии достаточно ресурсов и возможностей для этого, передаёт «168.am».
По словам Ванецяна, вопрос Арцаха считается решённым только в представлении премьер-министра Никола Пашиняна, тогда как ни один международный субъект, включая руководство Азербайджана, не считает его закрытым. Он отметил, что существуют международные механизмы, с помощью которых, при правильном подходе, возможно добиться решения проблемы.
Коснувшись внутриполитических событий, Ванецян призвал готовиться к выборам.
«Партия „Родина“, а также другие оппозиционные, патриотические силы должны осознать, что мы не находимся в классической политической борьбе, а ведём освободительное движение. Все мы должны предпринять шаги, чтобы освободить Родину от внутреннего врага», — заявил он.
Он указал, что часть общества ожидает более решительных действий, однако оппозиция уже исчерпала доступные ей жёсткие шаги. Он особо подчеркнул, что самые крайние меры, включая терроризм, для него полностью неприемлемы. Ванецян добавил, что действия оппозиции уже принесли плоды, что видно даже по результатам опросов, проводимых властями.
«Пашинян понимает: после потери власти он не сможет спокойно жить в этой стране. Поэтому людям надо донести мысль, что от этой власти необходимо избавиться», — заявил Ванецян.
Он также прокомментировал инициативу импичмента Пашиняна, отметив, что любой депутат может выступить с подобной инициативой и обратиться к коллегам за подписями. Он подчеркнул, что оппозиционные депутаты не могут быть против выражения недоверия Пашиняну.
«К примеру, фракция „Армения“, являющаяся второй по численности в парламенте, должна предложить кандидатуру премьер-министра. Уверен, депутаты этой фракции обязательно предпримут шаги по отстранению Пашиняна от власти. Если начнётся процесс, и окажется, что есть оппозиционные депутаты, отказавшиеся подписать, мы отреагируем соответствующим образом», — отметил Ванецян.
Фракция «Армения» единогласно подтвердила свою готовность предоставить подписи всех своих 28 депутатов для запуска процедуры выражения недоверия премьеру, если инициаторы обеспечат подписи ещё восьми депутатов и публично заявят о своей способности и ответственности по мобилизации народных масс, необходимых для успеха процедуры. Об этом говорится в заявлении фракции.