3 Մայիս 2025 - 06:47 AMT
Նոր Նորքի վարչական շրջանում թաղապետի մասնակցությամբ ծեծկռտուքի հետևանքով հիվանդանոց տեփափոխված ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի նկատմամբ փորձաքննություն իրականացնելու համար դատաբժշկի այցը ԲԿ չի կազմակերպվել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Վահե Եփրիկյանը։
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ Չախոյանը հոսպիտալացվել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոն և մինչ օրս շարունակում է ստանալ ստացիոնար բուժում՝ այն վնասվածքներից, որոնք, իր պնդմամբ, պատճառվել են «Նոր Նորքի թաղապետի և նրա հանցակիցների գործողությունները»։
«Քննիչի կողմից նախորդիվ իրավացիորեն կայացվել էր Արթուր Չախոյանի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն իրականացնելու որոշում, որը, սակայն, անհնարին է, քանի որ ըստ բժիշկների` Չախոյանը դեռ պետք է շարունակի ստանալ համապատասխան բուժում և քանի դեռ դուրս չի գրվել ԲԿ ֊ից, չի կարող այցելել դատաբժշկի` փորձաքննության ենթարկվելու։
Հարկ եմ համարում իրազեկել, որ չի կազմակերպվել նաև դատաբժշկի այցը ԲԿ տեղում Ա. Չախոյանի նկատմամբ փորձաքննություն իրականացնելու համար, որպիսի հանգամանքով պայմանավորված` այսօր պաշտպանության կողմն է հանդես եկել համապատասխան միջնորդությամբ։
Հատկանշական է, որ Ա. Չախոյանի նկատմամբ փորձաքննության իրականացման հապաղումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ վերջինիս ստացած վնասվածքների իմաստով ճիշտ հետևությունների հանգելու, օբյեկտիվ եզրակացություն կայացնելու համաի, ինչը էական նշանակություն կարող է ունենալ Նոր Նորքի թաղապետի ու իր հանցակիցների իրականացրած գործողություններին պատշաճ քրեաիրավական գնահատական տալու կապակցությամբ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նոր Նորքի թաղապետարանում ծեծկռտուքի առնչությամբ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում բոլոր չորս մեղադրյալների, այդ թվում՝ թաղապետի նկատմամբ, որպես խափանման միջոց է կիրառվել երկրից բացակայելու արգելքը։
Մեկ այլ՝ մի խումբ անձանց կողմից տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների միջոցով խուլիգանություն իրականացնելու հատկանիշներով հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում երկու անձի՝ ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի և Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանի նկատմամբ նույնպես կիրառվել է բացակայելու արգելքը։

Судебно-медицинская экспертиза активиста Артура Чахояна, госпитализированного после драки с участием главы администрации района Нор Норк, не была проведена, поскольку судмедэксперт не посетил больницу. Об этом сообщил его адвокат Ваге Еприкян на своей странице в Facebook.
По словам адвоката, Чахоян находится в стационаре в Медицинском центре Святого Григория Просветителя, продолжая лечение от травм, полученных, как утверждается, в результате действий «главы Нор Норка и его сообщников».
«Следователь ранее обоснованно принял решение провести судебно-медицинскую экспертизу Артура Чахояна, однако её выполнение оказалось невозможным, поскольку, по словам врачей, Чахоян продолжает получать необходимое лечение и не может покинуть больницу для прохождения экспертизы», — указал адвокат.
Он добавил, что «не был организован и выезд судмедэксперта в медучреждение для проведения экспертизы на месте». В связи с этим защита подала соответствующее ходатайство.
По мнению адвоката, задержка с проведением экспертизы может повлиять на точность выводов о характере травм Чахояна, что важно для объективной правовой оценки действий главы района и его соучастников.
В рамках уголовного дела по драке в Нор Норке в отношении всех четырёх обвиняемых, включая главу района, избрана мера пресечения в виде запрета на выезд из страны.
Кроме того, в другом уголовном деле, возбужденном по признакам хулиганства с использованием информационно-коммуникационных технологий, аналогичная мера применена в отношении активиста Артура Чахояна и члена совета города Еревана от фракции «Мать Армения» Месропа Манукяна.