3 Մայիս 2025 - 09:09 AMT
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առիթով իր ուղերձում նշել է, որ անհրաժեշտ է մշակել և գործադրել այնպիսի կառուցակարգեր, որոնք կերաշխավորեն լրատվամիջոցների ազատ և անվտանգ գործունեությունը։
Նա նշել է, որ միևնույն ժամանակ, լրագրողական մասնագիտական գործունեությունը ևս պետք է իրականացվի բարձր էթիկական չափանիշներով։
«Այս օրը ևս մեկ առիթ է բարձրաձայնելու ձեր բարդ ու պատասխանատու առաքելության կարևորությունը և վերահաստատելու ձեր աշխատանքի բացառիկ նշանակությունը ժողովրդավարության ու իրավունքի գերակայության ամրապնդման գործում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2024 թվականի տարեկան հաղորդման շրջանակներում հատուկ ընդգծել եմ լրատվական համայնքի ներկայացուցիչների անխոչընդոտ գործունեության կարևորությունը։ Այդ առումով մտահոգիչ եմ համարում լրագրողների թիրախավորման և նրանց մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերի առկայությունը։
Ընդգծում եմ, որ պետությունը պետք է հստակ և նպատակային քայլեր ձեռնարկի՝ լրատվամիջոցների բնականոն գործունեության համար բարենպաստ միջավայրի և լրագրողների անվտանգության լիարժեք ապահովման ուղղությամբ։
Մասնավորապես, անհրաժեշտ է մշակել և գործադրել այնպիսի կառուցակարգեր, որոնք կերաշխավորեն լրատվամիջոցների ազատ և անվտանգ գործունեությունը, ինչպես նաև կկանխարգելեն լրագրողների իրավունքների խախտումները և կապահովեն պատասխանատվության անխուսափելիությունը նման դեպքերում։
Միևնույն ժամանակ, լրագրողական մասնագիտական գործունեությունը ևս պետք է իրականացվի բարձր էթիկական չափանիշներին և պատասխանատու լրագրության սկզբունքներին համապատասխան՝ բացառելով ատելության խոսքն ու խտրականությունն իր բոլոր դրսևորումներով։
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ հավաստիացնում եմ իմ պատրաստակամությունը` անելու առավելագույնը ձեր ազատ և անխոչընդոտ աշխատանքի պաշտպանությունն ապահովելու համար։
Կրկին շնորհավորում եմ տոնի կապակցությամբ և մաղթում ձեզ արդյունավետ, ստեղծագործ և արգասաբեր գործունեություն՝ ի նպաստ իրավունքի գերակայության ու ժողովրդավարության ամրապնդման»,–ասվում է ուղերձում։

3 Май 2025 - 09:31 AMT
Уполномоченный по правам человека Армении Анаит Манасян в своём обращении по случаю Всемирного дня свободы прессы заявила о необходимости разработки и внедрения механизмов, гарантирующих свободную и безопасную деятельность средств массовой информации.
Она отметила, что журналистская работа также должна соответствовать высоким этическим стандартам.
«Этот день — ещё один повод подчеркнуть важность вашей сложной и ответственной миссии и подтвердить исключительное значение вашей деятельности в укреплении демократии и верховенства права», — говорится в её послании.
Манасян указала, что в рамках своего ежегодного отчёта за 2024 год она отдельно выделила значение беспрепятственной работы представителей медиа. При этом она выразила обеспокоенность случаями целенаправленного давления на журналистов и препятствования их профессиональной деятельности.
Она подчеркнула, что государство должно предпринять чёткие и целенаправленные шаги для создания благоприятной среды для работы СМИ и обеспечения полноценной безопасности журналистов.
По её словам, необходимо внедрить такие механизмы, которые обеспечат свободу и безопасность прессы, будут предотвращать нарушения прав журналистов и гарантировать неотвратимость ответственности в подобных случаях.
Одновременно она отметила, что журналистская деятельность должна осуществляться в соответствии с высокими этическими нормами и принципами ответственной журналистики, исключая язык вражды и любые формы дискриминации.
«Как защитник прав человека Армении, подтверждаю свою готовность сделать всё возможное для обеспечения вашей свободной и беспрепятственной деятельности», — заявила Манасян.
В завершение она поздравила представителей прессы с праздником и пожелала им продуктивной, креативной и результативной работы во имя укрепления демократии и верховенства права.