Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին X–ի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է Հայաստանի առաջընթացին մամուլի ազատության համաշխարհային վարկանիշում։
Նա նշել է, որ Հայաստանն ազատության կղզի է տարածաշրջանում։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2025 թ. մամուլի ազատության համաշխարհային սանդղակում Հայաստանը 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 34-րդ տեղը՝ շարունակելով առաջընթացը և հաստատվելով որպես ազատության կղզյակ տարածաշրջանում։ Աջակցելով Հայաստանին՝ մենք աջակցում ենք մեր արժեքները կիսով ժողովրդավար երկրի»,- գրել է դեսպանը։
Հայաստանը տարածաշրջանի առաջատարն է մամուլի ազատության ցուցանիշով։ Այդ են վկայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության հրապարակած մամուլի ազատության 2025 թվականի համաշխարհային ինդեքսի տվյալները։ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել՝ 2024–ի համեմատ բարձրանալով 9 հորիզոնականով և զբաղեցնելով 180 երկրների շարքում 34-րդ տեղը։
Վրաստանը նահանջել է 11 հորիզոնականով՝ հասնելով 114-րդ տեղին, Ադրբեջանը՝ 167-րդն է՝ 3 տեղով նահանջով, Թուրքիան զբաղեցնում է 159-րդ տեղը՝ 1 հորիզոնական կորցնելով, Իրանը մնացել է 176-րդ տեղում, իսկ Ռուսաստանը զիջել է 9 հորիզոնական՝ դառնալով 171-րդ։

5 Май 2025 - 12:41 AMT
Армения становится оплотом свободы прессы в регионе. Об этом заявил посол Франции Оливье Декотиньи в своей публикации в микроблоге X. Он отметил прогресс страны в опубликованном организацией «Репортеры без границ» рейтинге свободы прессы на 2025 год.
«Армения — островок свободы в регионе», — написал дипломат. — «Занимая 34-е место среди 180 стран, Армения продолжает двигаться вперёд и укрепляет свой статус как маяка свободы. Поддерживая Армению, мы поддерживаем демократическую страну, разделяющую наши ценности».
Согласно данным рейтинга, Армения занимает лидирующие позиции в регионе по уровню свободы прессы. Страна поднялась на девять позиций по сравнению с 2024 годом. Грузия опустилась на 11 мест и находится на 114-й строчке, Азербайджан потерял три позиции и занимает 167-е место, Турция снизилась на одну строчку — 159-е место, Иран остался на 176-м месте, а Россия опустилась на девять позиций — до 171-й.