5 Մայիս 2025 - 12:49 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական շահեր հետապնդող ու միայն այդ ուղղությամբ ծառայություններ մատուցող գործիչ է։
«Ես կարծում եմ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանում ռուսական շպիոնի կարգավիճակ ունեցող մարդ է, դա իմ կարծիքն է»,–ասել է նա, գրում է «Հայկական ժամանակը»։
Այն հարցին, թե ունի փաստեր, Սիմոնյանը նշել է, որ դա իր կարծիքն է՝ որպես քաղաքական գործիչ, իր գնահատականները Քոչարյանի գործելաոճի վերաբերյալ:
«Ես տեսնում եմ այն գործունեությունը, տեքստերը, հայտարարությունները, որ արվում են իր կողմից, և դա իմ քաղաքական գնահատականն է։ Երբ հայտարարություն ես անում, որ կատարյալ ձևով համընկնում է ռուսական հայտարարությունների հետ, երբ քո խմբակցության անդամները ելույթներ են ունենում, որ համընկնում են, ես կարող եմ նման հետևություններ անել»,- ասել է նա։
Սիմոնյանը նաև հայտարարել է, որ Հայաստանը գտնվում է հիբրիդային պատերազմի թիրախում՝ հատկապես Ռուսաստանի կողմից իրականացվող տարբեր մեխանիզմների միջոցով:

Председатель Национального собрания Ален Симонян в беседе с журналистами заявил, что бывший президент Армении Роберт Кочарян действует исключительно в интересах России и обслуживает только её политические цели.
«Я считаю, что Роберт Кочарян — это человек, имеющий в Армении статус российского шпиона. Это моё мнение», — сказал он, сообщает «Армянское время».
На вопрос о наличии доказательств Симонян ответил, что это его политическая оценка как государственного деятеля, основанная на анализе поведения Кочаряна.
«Я вижу его деятельность, тексты, заявления, и это моя политическая оценка. Когда делаешь заявления, которые полностью совпадают с российскими, когда члены его фракции выступают в том же ключе, я могу делать такие выводы», — отметил он.
Симонян также заявил, что Армения находится под прицелом гибридной войны, особенно со стороны России, через различные механизмы воздействия.