6 Մայիս 2025 - 07:09 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու նախաձեռնության հեղինակ Էդգար Ղազարյանը հայտնել է, որ ստացված նամակներին գրավոր արձագանքել է միայն երկու պատգամավոր՝ երկուսն էլ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից։
Խոսքը Թագուհի Ղազարյանի և Վահագն Ալեքսանյանի մասին է, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ընդհանուր առմամբ՝ երկուսն էլ ասում են, որ իրենք չեն պատրաստվում անվստահության գործընթաց սկսել։ Թագուհի Ղազարյանը ավելի զուսպ է իր գնահատականներում. նա փորձել է հիմնավորել, թե ինչու կառավարությանը և վարչապետին անվստահություն հայտնելու հիմքեր չկան։ Վահագն Ալեքսանյանը ավելի հեգնական տոնով է պատասխանել՝ խոսելով Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի մասին, մինչդեռ այս գործընթացի հետ ոչ Ռոբերտ Քոչարյանը կապ ունի, ոչ էլ Սերժ Սարգսյանը։ Շատ անմիտ բովանդակությամբ պատասխան է եղել»,- ասել է Ղազարյանը։
Նա նշել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, մինչդեռ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեռևս որևէ արձագանք չի տվել։
Ըստ Ղազարյանի՝ իրենք հետևել են պատգամավորների հարցազրույցներին տարբեր լրատվամիջոցներում և չեն կարող կանխատեսել՝ որևէ պատգամավոր ստանձնելու է գործընթացը սկսելու նախաձեռնությունը, թե ոչ։
«Հետևում ենք խմբակցության պատգամավորների՝ տարբեր լրատվամիջոցներին տրվող հարցազրույցներին։ Կստանձնե՞ն գործընթաց սկսելու առաքելությունը, թե ոչ՝ չգիտեմ։ Մեր ակնկալիքները ոչ թե խմբակցություններից են, այլ կոնկրետ բոլոր 107 պատգամավորներից»,- նշել է Էդգար Ղազարյանը։
Երբ հարց է ուղղվել, թե արդյոք, ՔՊ-ից առնվազն 20 պատգամավորի աջակցությունը չստանալու պարագայում գործընթացը դատապարտված է ձախողման, Ղազարյանը դա անվանել է անհիմն կարծիք։
«Այն մարդը, ով այդ կարծիքն է հայտնում, չի կարդացել Ազգային ժողովի կանոնակարգ սահմանադրական օրենքը, տեղյակ չէ, թե անվստահությունն ինչ ձևերով է դրսևորվում և ինչ զարգացումներ կարող են լինել, ու միանգամից խոսում է ձախողման մասին։ Սա նշանակում է, որ այդ մարդը չի կարդացել ՀՀ Սահմանադրությունը, որ իմանա՝ որ դեպքերում է սկսվում անվստահության գործընթացը, որոնք կարող են լինել դրա հիմքերը, ինչ կապ ունի այստեղ ՔՊ-ականը կամ այլ խմբակցությունից որևէ պատգամավոր։ Այսինքն՝ քաղաքականապես չի պատկերացնում խնդիրը։
Ինչ վերաբերում է այն պնդմանը, թե եթե անվստահության գործընթացը ձախողվի, ապա միայն 6 ամիս անց կարելի է նորից հարցին անդրադառնալ, ապա դա վերաբերում է միայն այն դեպքին, երբ նախագիծը արդեն դրվել է քվեարկության։ Քվեարկություն տեղի է ունենում միայն այն դեպքում, երբ նախաձեռնության հեղինակները՝ առնվազն 36 պատգամավոր, նախագիծը հանձնում են Ազգային ժողովի նախագահին։ Եթե նույնիսկ թղթի վրա կա 50 ստորագրություն, բայց հեղինակները չեն հանձնում նախագիծը ԱԺ նախագահին, ապա քվեարկություն չի կազմակերպվում։
Եթե նախաձեռնության հեղինակը գիտի, որ իր նախաձեռնությանն անհրաժեշտ է 54 կողմ ձայն, բայց թղթի վրա ունի միայն 50 ստորագրություն, հո հիմա՞ր չէ, որ այդ թուղթը հանձնի։ Դա պետք է անել այն ժամանակ, երբ կլինի օրինակ՝ 60 ստորագրություն։ Իսկ այդ 60 ստորագրությունը ունենալու համար նախ պետք է լինի առաջինը՝ մեկ պատգամավոր։ Հետո կգա երկրորդը, հետո կմիանան ևս 20-ը, հետո 10 հոգի, հետո մյուսները։ Բայց որպեսզի այդ գործընթացը սկսվի, պետք է որևէ մեկը այն մեկնարկի»,–ասել է Ղազարյանը։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչու է վստահ, որ ՔՊ-ից կարող է որևէ պատգամավոր միանալ նախաձեռնությանը՝ նույնիսկ այն պարագայում, երբ ընդդիմության առաջարկած նախագծերը մերժվում են, Ղազարյանը նշել է մի քանի դեպք, երբ ՔՊ-ականները աջակցել են ընդդիմության առաջարկներին։
«Սեյրան Օհանյանը գնաց, հանդիպեց Հայկ Կոնջորյանի հետ, բանակցեց, որպեսզի ՔՊ-ականները անհրաժեշտ թվով ձայներ տան։ Բա հիմա Սեյրան Օհանյանը չի՞ ուզում գնա, հանդիպի Հայկ Կոնջորյանին, խոսի, բացատրի մեր երկրի սահմանադրական կարգը»,–ասել է նա։
Երբ նրան հարցրել են, թե ինչու է ակնկալում նման քայլ միայն «Հայաստան» խմբակցությունից, եթե արդեն հայտարարվել է իրենց աջակցությունը, Ղազարյանը պատասխանել է, որ նախաձեռնության հասցեատերերն անձնական են եղել, ոչ խմբակցային։
«Սեյրան Օհանյանը կանի, թե մյուս պատգամավորները, էական չէ։ Ես ասում եմ, որ մենք երբ նամակներ ենք գրել, պատգամավորներին ոչ խմբակցության անունն ենք գրել, ոչ պաշտոն, ոչ սեռ։ Չենք գրել՝ հարգելի տիկին այսինչյան, գրել ենք պարզապես՝ պատգամավոր։ Կարևոր չէ՝ ով կանի, կարևորն այն է, որ որևէ մեկը անի»,- եզրափակել է Էդգար Ղազարյանը։
«Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։

Автор инициативы по выражению недоверия премьер-министру Николу Пашиняну, Эдгар Газарян, сообщил, что на направленные письма письменно ответили только два депутата из фракции «Гражданский договор».
Речь идет о Тагуи Газарян и Ваагне Алексаняне, сообщает «Пастинфо».
«Оба в целом заявили, что не намерены инициировать процесс недоверия. Тагуи Газарян дала более сдержанную оценку, попытавшись обосновать, почему нет оснований для выражения недоверия правительству и премьеру. Ваган Алексанян ответил в более саркастичном тоне, упомянув Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна, хотя они не имеют отношения к этому процессу. Его ответ был весьма бессмысленным», — отметил Газарян.
Он добавил, что фракция «Армения» выступила с заявлением, тогда как фракция «Честь имею» пока не отреагировала.
По словам Газаряна, они следят за интервью депутатов в различных СМИ и не могут предсказать, возьмет ли кто-либо из депутатов на себя инициативу начать процесс.
«Мы следим за интервью депутатов фракции в различных СМИ. Возьмут ли они на себя миссию начать процесс, я не знаю. Наши ожидания не связаны с фракциями, а касаются всех 107 депутатов индивидуально», — заявил Газарян.
На вопрос о том, обречен ли процесс на провал без поддержки как минимум 20 депутатов от «Гражданского договора», Газарян назвал это мнение необоснованным.
«Тот, кто высказывает такое мнение, не читал конституционный закон о регламенте Национального собрания, не знает, как выражается недоверие и какие могут быть развития, и сразу говорит о провале. Это означает, что он не читал Конституцию Республики Армения, чтобы понять, в каких случаях начинается процесс недоверия, каковы могут быть его основания и какое значение имеют депутаты от «Гражданского договора» или других фракций. То есть он не понимает политической сути вопроса.
Что касается утверждения, что в случае провала процесса недоверия к нему можно вернуться только через шесть месяцев, то это касается только случая, когда проект уже вынесен на голосование. Голосование проводится только тогда, когда авторы инициативы — не менее 36 депутатов — передают проект председателю Национального собрания. Даже если на бумаге есть 50 подписей, но авторы не передают проект председателю НС, голосование не проводится.
Если автор инициативы знает, что для ее успеха необходимо 54 голоса, но на бумаге есть только 50 подписей, было бы неразумно подавать проект. Это следует делать, когда, например, есть 60 подписей. Чтобы получить эти 60 подписей, сначала должен быть один депутат, затем второй, затем еще 20, потом 10 и так далее. Но чтобы этот процесс начался, кто-то должен его инициировать», — пояснил Газарян.
На вопрос, почему он считает, что депутат от «Гражданского договора» может присоединиться к инициативе, несмотря на то, что предложения оппозиции часто отклоняются, Газарян привел несколько случаев, когда члены «Гражданского договора» поддерживали предложения оппозиции.
«Сейран Оганян пошел, встретился с Айком Конджоряном, провел переговоры, чтобы члены «Гражданского договора» предоставили необходимое количество голосов. Почему бы сейчас Сейрану Оганяну не пойти, не встретиться с Айком Конджоряном, не поговорить и не объяснить наш конституционный порядок?» — сказал он.
На вопрос, почему он ожидает такого шага только от фракции «Армения», если они уже заявили о своей поддержке, Газарян ответил, что письма были адресованы лично депутатам, а не фракциям.
«Будет ли это Сейран Оганян или другие депутаты — не важно. Важно, чтобы кто-то это сделал. Когда мы писали письма, мы не указывали название фракции, должность или пол. Мы не писали «Уважаемая госпожа такая-то», мы просто писали «Депутат». Не важно, кто это сделает; важно, чтобы кто-то это сделал», — заключил Эдгар Газарян.
Фракция «Армения» единогласно подтвердила свою готовность предоставить подписи своих 28 депутатов для начала процесса выражения недоверия премьер-министру, при условии, что инициаторы смогут обеспечить недостающие 8 подписей, а также публично заявят о своей способности и ответственности мобилизовать необходимую общественную поддержку для успешного импичмента. Об этом говорится в заявлении фракции.