Ռուսաստանաբնակ ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանը հայտարարել է, որ պատրաստվում է Լև Տոլստոյի «Պատերազմ և խաղաղություն» վեպի հերթական էկրանավորումը, որի աշխատանքները կմեկնարկեն աշնանը։
Ներկայում իրականացվում են դերասանական լսումներ, որոնց ընթացքում որոշվելու են գլխավոր դերակատարները, գրում է Gazeta.ru-ն։
«Պատրաստվում ենք «Պատերազմ և խաղաղության» նկարահանումներին։ Մեկնարկել է գլխավոր դերակատարների ընտրությունը։ Բոլոր գաղտնիքները չենք կարող բացահայտել, սակայն նկարահանումները կսկսվեն աշնանը», – գրել է Անդրեասյանն իր կնոջ՝ դերասանուհի Լիզա Մորյակի հետ համատեղ Telegram ալիքում՝ «Սարիկ և Մորյակ»։
Լիզա Մորյակը նշել է, որ Նատաշա Ռոստովայի դերը վստահվելու է մի երիտասարդ, սակայն արդեն չափահաս դերասանուհու։ Նա ընդգծել է, որ սա պայմանավորված է գրքի բովանդակությամբ, ըստ որի՝ Նատաշան 13 տարեկան էր, երբ հանդիպել է Բոլկոնսկուն։
Անդրեասյանն ավարտին է հասցրել «Պրոստոկվաշինո» ֆիլմի նկարահանումները, որը կցուցադրվի 2026–ի հունվարին։ 2024–ի մարտին էկրան է բարձրացել մեկ այլ ռուս դասականի՝ Ալեքսանդր Պուշկինի «Օնեգին» պոեմի էկրանավորումը։

6 Май 2025 - 07:54 AMT
Режиссер Сарик Андреасян планирует экранизировать знаменитый роман Льва Толстого «Война и мир», сообщаетГазета.ру.
Подготовительные работы уже идут полным ходом — в настоящее время организован кастинг на ключевые роли, а начало съемочного процесса намечено на осень.
«Готовимся к съемкам экранизации „Войны и мира“! Проводим пробы на главных героев! Все секреты раскрывать нельзя, но съемки стартуют осенью!» — написал он в телеграм-канале, который ведет вместе с женой, актрисой Лизой Моряк.
По словам Моряк, исполнительница роли Наташи Ростовой будет молодой актрисой, так как по сюжету героине было всего 13 лет на момент её знакомства с Андреем Болконским. При этом она уточнила, что выбрана будет совершеннолетняя артистка.
«Открою вам секрет! Наташу Ростову буду играть не я», — написала она, обращаясь к подписчикам.
Незадолго до этого Андреасян представил трейлер своего нового проекта — фильма «Простоквашино», премьера которого намечена на 1 января 2026 года. В трейлере можно увидеть дядю Федора в исполнении Романа Панкова, его мать, которую играет Лиза Моряк, отца в исполнении Павла Прилучного, а также почтальона Печкина (Иван Охлобыстин). Персонажи Матроскин, Шарик и Галчонок были созданы с использованием компьютерной графики. Работа над «Простоквашино» стартовала в июне прошлого года.
Кроме того, в марте прошлого года на экраны вышла еще одна экранизация литературной классики — фильм «Онегин». На его производство Андреасян затратил 500 миллионов рублей.