Գյումրի-Կարս երկաթգծի հայկական հատվածի գործարկման համար կպահանջվի մոտ մեկ տարի: Այդ մասին հայտնել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարությունից հիշեցրել են, որ 2024 թվականի նոյեմբերին Հայաստանի և Թուրքիայի պետական տարբեր մարմինների ներկայացուցիչները հանդիպել են սահմանին։ Այդ քննարկման ժամանակ կողմերը անդրադարձել են Ախուրիկ-Աքյակա երկաթուղային անցակետի վերագործարկման տեխնիկական մանրամասներին, ինչպես նաև գնահատել են Գյումրի-Կարս երկաթուղու տեխնիկական վիճակը։
«Գյումրի – Թուրքիայի սահման հատվածում երկաթգիծը վերանորոգման կարիք ունի։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի օգնությամբ իրականացված նախնական գնահատականներով՝ երկաթուղու գործարկման ընդհանուր արժեքը կկազմի 32.4 մլն դոլար»,- նշել են գերատեսչությունում։
Միևնույն ժամանակ, նախարարությունը տեղեկացրել է, որ Թուրքիայի տարածքում ճանապարհի վիճակի վերաբերյալ տվյալներ չունի։ Այդ պատճառով հաշվարկներն արվել են բացառապես հայկական հատվածի աշխատանքների համար։
Ընդհանուր առմամբ, նախարարությունում նշել են, որ հայկական կողմում երկաթուղին շահագործման պատրաստ դարձնելու համար կպահանջվի մոտ մեկ տարի։
Երևանում կարծում են, որ Գյումրի-Կարս ճյուղի գործարկումը թույլ կտա դիվերսիֆիկացնել միջազգային երկաթուղային ճանապարհները Հայաստանի և հարևան երկրների միջև: Սա նաև հնարավորություն կստեղծի տարածաշրջանի երկրների միջև երկկողմ և տարանցիկ փոխադրումների կազմակերպման, ինչպես նաև Թուրքիայի միջոցով ԵՄ-ի հետ երկաթուղային կապ հաստատելու համար:
Գյումրի-Կարս երկաթուղին դադարեցրել է գործունեությունը դեռևս 1993 թվականին։ Այն առաջին անգամ դիտարկման առարկա է դարձել 2008-ին՝ երբ սկսվել է Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման առաջին փուլը։ 2010 թվականին «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ն տեղեկացրել է երկաթուղային նախագծի մշակման մեկնարկի մասին։ Թեման կրկին ակտիվացել է 44-օրյա պատերազմից հետո՝ տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների ֆոնին։

6 Май 2025 - 08:07 AMT
Восстановление армянского участка железной дороги Гюмри–Карс займет примерно один год, сообщили в Министерстве территориального управления и инфраструктур, передает «Sputnik Армения».
В ноябре 2024 года представители государственных ведомств Армении и Турции встретились на границе, чтобы обсудить технические детали возобновления работы железнодорожного пограничного перехода Ахурик–Акъяка, а также оценить техническое состояние линии Гюмри–Карс.
В министерстве отметили, что участок железной дороги от Гюмри до границы с Турцией нуждается в капитальном ремонте. Согласно предварительным оценкам, проведенным при поддержке Агентства США по международному развитию в рамках проекта «Перекресток мира», общая стоимость восстановления железной дороги составит 32,4 миллиона долларов.
При этом в министерстве подчеркнули, что не располагают информацией о состоянии железной дороги на территории Турции, поэтому расчеты касаются исключительно армянского участка.
В целом, по оценкам министерства, для приведения армянского сегмента железной дороги в эксплуатационное состояние потребуется около года.
В Ереване считают, что запуск ветки Гюмри–Карс позволит диверсифицировать международные железнодорожные маршруты между Арменией и соседними странами. Это также создаст возможности для организации двусторонних и транзитных перевозок в регионе, а также установления железнодорожного сообщения с Европейским союзом через Турцию.
Железная дорога Гюмри–Карс не функционирует с 1993 года. Впервые вопрос о ее восстановлении был поднят в 2008 году в рамках первых попыток нормализации отношений между Анкарой и Ереваном. В 2010 году руководство ОАО «Российские железные дороги» объявило о начале разработки железнодорожного проекта между Арменией и Турцией. Тема вновь стала актуальной после 44-дневной войны на фоне региональных геополитических изменений.