7 Մայիս 2025 - 07:07 AMT
Ազգային ժողովի անկախ պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը պատրաստվում են պատասխանել Էդգար Ղազարյանի ու Նարեկ Մալյանի նամակներին, որոնք վերաբերում են Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու հարցին։
Աղազարյանն ասել է, որ բանակցում են 4 հոգու հետ, որոնց թեկնածությունը կարող ենք առաջադրել վարչապետի պաշտոնում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Աղազարյանն ընդգծել է, որ քաղաքացիներն արտահայտել են բարձր իրավագիտակցություն ու ներկայացրել են լուրջ օրակարգ, իսկ իրենց պատասխանը կհնչի ուրբաթ՝ մայիսի 9–ին, կուսակցության վարչության նիստից հետո։
Երբ նրան հիշեցրել են, որ նախկինում պարբերաբար հայտարարել են, թե չեն մասնակցելու որևէ նախաձեռնության, որտեղ ներգրավված կլինեն Ռոբերտ Քոչարյանի կամ Սերժ Սարգսյանի թիմերը, Աղազարյանը արձագանքել է, որ «Աստված իրենց փրկել է փորձությունից»։
«Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» դաշինքները հայտարարել են, որ պատրաստ են միանալ ցանկացած նախաձեռնության, սակայն թեկնածու չեն առաջադրելու, հետևաբար՝ Աստված մեզ փրկեց փորձությունից։ Բացառիկ դեպքերը եթե մի կողմ դնենք, մենք էլի ենք պնդում, որ չենք միանալու Քոչարյանի և Սարգսյանի առանցքի շուրջ հավաքված ուժերին։ Բայց նաև մեր նպատակն է ամեն ինչ անել, որ Նիկոլ Փաշինյանը չվերարտադրվի»,–ասել է նա
Աղազարյանը նաև հայտնել է, որ իրենք այժմ զբաղված են ընդհանուր թեկնածու գտնելու գործընթացով։
«Մենք այս պահին բանակցում ենք 4 հոգու հետ, որոնց թեկնածությունը կարող ենք առաջադրել վարչապետի պաշտոնում։ 4-ից ով էլ համաձայնի, մենք կքննարկենք նրա թեկնածությունը մեր կուսակցության վարչությունում և կառաջադրենք որպես վարչապետի թեկնածու։ Նրանք պատվարժան, փորձառու, չեզոք գործիչներ են։ Այս անձանց մեջ կան թեկնածուներ, որոնք կարող են ընդունելի լինել և՛ խորհրդարանական ընդդիմության, և՛ ՔՊ-ականներից շատերի համար»,–նշել է պատգամավորը։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, անդրադառնալով վարչապետի իմպիչմենտի շուրջ խոսակցություններին, ասել է, որ եթե ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն առաջադրվի վարչապետի թեկնածու, իրենք կսատարեն։

7 Май 2025 - 08:10 AMT
Независимые депутаты Национального собрания Овик Агазарян и Акоб Асланян готовятся ответить на письма Эдгара Газаряна и Нарека Маляна, касающиеся вопроса выражения недоверия премьер-министру Николу Пашиняну.
Агазарян заявил, что они ведут переговоры с четырьмя лицами, чьи кандидатуры могут быть выдвинуты на пост премьер-министра, сообщает «Пастинфо».
Он подчеркнул, что граждане проявили высокий уровень правосознания и представили серьезную повестку. Их ответ будет озвучен в пятницу, 9 мая, после заседания правления партии.
Когда ему напомнили о прежних заявлениях о неучастии в инициативах с участием команд Роберта Кочаряна или Сержа Саргсяна, Агазарян ответил: «Бог спас нас от этого испытания».
«Блоки «Честь имею» и «Армения» заявили о готовности присоединиться к любой инициативе, но не будут выдвигать кандидата. Следовательно, Бог спас нас от этого испытания. За исключением особых случаев, мы продолжаем настаивать, что не присоединимся к силам, собравшимся вокруг Кочаряна и Саргсяна. Однако наша цель — сделать все возможное, чтобы Никол Пашинян не был переизбран», — сказал он.
Агазарян также сообщил, что они заняты процессом поиска общего кандидата.
«В настоящее время мы ведем переговоры с четырьмя лицами, чьи кандидатуры можем выдвинуть на пост премьер-министра. Кто из них согласится, мы обсудим его кандидатуру на заседании правления нашей партии и выдвинем в качестве кандидата на пост премьер-министра. Это достойные, опытные, нейтральные фигуры. Среди них есть кандидаты, которые могут быть приемлемы как для парламентской оппозиции, так и для многих представителей партии «Гражданский договор», — отметил депутат.
28 апреля от имени движения «Мы бодрствуем» всем депутатам парламента были вручены индивидуальные письма с предложением инициировать процесс выражения недоверия Николу Пашиняну в разумные сроки (в течение 10 дней).
Руководитель фракции «Честь имею» в Национальном собрании Айк Мамиджанян, комментируя обсуждения вокруг импичмента премьер-министра, заявил, что если второй президент Армении Роберт Кочарян будет выдвинут кандидатом на пост премьер-министра, они окажут поддержку.