7 Մայիս 2025 - 12:54 AMT
Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը մայիսի 30-ից անցնում է ներգաղթային և ոչ ներգաղթային դիմումների համար հարցազրույցի նշանակման և պահանջվող փաստաթղթերի ներկայացման նոր առցանց համակարգի: Այդ մասին ասվում է դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում։
Մայիսի 18-ից հարցազրույցի ամրագրման ներկայիս համակարգը կդադարի գործել։
«Կայքէջը հասանելի կլինի միայն ընթերցման ռեժիմով, և դուք այլևս չեք կարողանա.
• հարցազրույցի օր ամրագրել,
• սուրհանդակային ծառայությունից օգտվելու լիազորագիր ստեղծել,
• հարցազրույցին չներկայանալու մասին (no-show) հայտ ներկայացնել,
• հարցազրույցի՝ ավելի վաղ օր խնդրելու դիմում ներկայացնել»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Դեսպանատունը նաև ընդգծել է, որ գործող համակարգով վճարման անդորրագիր ստանալու և գումար փոխանցելու վերջնաժամկետը սահմանվել է մայիսի 14-ը։
«Արդեն ունե՞ք ամրագրված հարցազրույցի օր։ Այցելեք նշանակված օրն ու ժամին սովորական կարգով։
Ցանկանու՞մ եք հարցազրույցի օր ամրագրել։ Եթե առկա են ազատ ամսաթվեր, որոնք համապատասխանում են ձեր ճանապարհորդական ծրագրերին, կարող եք ամրագրել հիմա ։
Ձեզ անհրաժե՞շտ է հարցազրույցի օր մայիսի 30-ից հետո։ Կարող եք ամրագրել հիմա և տեղափոխել ձեր օգտահաշիվը նոր համակարգ։
Առաջիկայում ճամփորդական ծրագրեր ունե՞ք։ Հետևե՛ք մեզ՝ նոր կոնտակտային տվյալների և կայքէջի վերաբերյալ թարմացումներին ծանոթանալու համար։
Շուտով կհրապարակենք լրացուցիչ ցուցումներ նոր համակարգում վճարումներ կատարելու և օր ամրագրելու մասին»,–ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։

Посольство США в Ереване с 30 мая переходит на использование новой онлайн-системы для записи на собеседования и подачи необходимых документов по иммиграционным и неиммиграционным визовым заявлениям. Об этом говорится на официальной странице посольства в Facebook.
С 18 мая текущая система записи прекратит работу. Как уточняется в сообщении, сайт будет доступен только для просмотра, и пользователи больше не смогут:
- записаться на собеседование,
- создать доверенность для курьерской службы,
- подать уведомление об отсутствии на собеседовании (no-show),
- направить запрос на более раннюю дату интервью.
Также подчеркивается, что крайний срок для получения квитанции об оплате и перевода средств через действующую систему — 14 мая.
«Уже записались на собеседование? Посетите его в назначенный день и время в обычном порядке. Хотите записаться на интервью? Если доступны даты, соответствующие вашим планам, можете сделать это сейчас. Нужно собеседование после 30 мая? Можно записаться уже сейчас и перенести учетную запись в новую систему», — говорится в сообщении.
Посольство призывает следить за новостями, чтобы быть в курсе обновлённых контактных данных и информации о сайте. В ближайшее время будут опубликованы дополнительные инструкции по оплатам и записи через новую платформу.