7 Մայիս 2025 - 12:54 AMT
Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը մայիսի 30-ից անցնում է ներգաղթային և ոչ ներգաղթային դիմումների համար հարցազրույցի նշանակման և պահանջվող փաստաթղթերի ներկայացման նոր առցանց համակարգի: Այդ մասին ասվում է դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում։
Մայիսի 18-ից հարցազրույցի ամրագրման ներկայիս համակարգը կդադարի գործել։
«Կայքէջը հասանելի կլինի միայն ընթերցման ռեժիմով, և դուք այլևս չեք կարողանա.
• հարցազրույցի օր ամրագրել,
• սուրհանդակային ծառայությունից օգտվելու լիազորագիր ստեղծել,
• հարցազրույցին չներկայանալու մասին (no-show) հայտ ներկայացնել,
• հարցազրույցի՝ ավելի վաղ օր խնդրելու դիմում ներկայացնել»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Դեսպանատունը նաև ընդգծել է, որ գործող համակարգով վճարման անդորրագիր ստանալու և գումար փոխանցելու վերջնաժամկետը սահմանվել է մայիսի 14-ը։
«Արդեն ունե՞ք ամրագրված հարցազրույցի օր։ Այցելեք նշանակված օրն ու ժամին սովորական կարգով։
Ցանկանու՞մ եք հարցազրույցի օր ամրագրել։ Եթե առկա են ազատ ամսաթվեր, որոնք համապատասխանում են ձեր ճանապարհորդական ծրագրերին, կարող եք ամրագրել հիմա ։
Ձեզ անհրաժե՞շտ է հարցազրույցի օր մայիսի 30-ից հետո։ Կարող եք ամրագրել հիմա և տեղափոխել ձեր օգտահաշիվը նոր համակարգ։
Առաջիկայում ճամփորդական ծրագրեր ունե՞ք։ Հետևե՛ք մեզ՝ նոր կոնտակտային տվյալների և կայքէջի վերաբերյալ թարմացումներին ծանոթանալու համար։
Շուտով կհրապարակենք լրացուցիչ ցուցումներ նոր համակարգում վճարումներ կատարելու և օր ամրագրելու մասին»,–ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։

7 May 2025 - 13:17 AMT
The U.S. Embassy in Yerevan will begin using a new online system for scheduling interviews and submitting required documents for both immigrant and non-immigrant visa applications starting May 30, according to a statement posted on the embassy’s official Facebook page.
As of May 18, the current appointment scheduling platform will cease to operate. During the transition, the site will be available only in read-only mode. As the announcement specifies, users will no longer be able to:
• book interview appointments,
• create authorizations for courier services,
• submit no-show notifications for missed interviews,
• or request earlier interview dates.
The embassy also emphasized that the deadline to receive a payment voucher and complete payments under the current system is May 14.
“If you already have an interview appointment booked, please attend as scheduled on the designated date and time.
Want to book an interview? If there are available dates that match your travel plans, you may book now.
Need an appointment after May 30? You may book now and migrate your profile to the new system,” the embassy stated.
The announcement also advises travelers to monitor updates for new contact details and website changes. Additional instructions on how to make payments and schedule appointments under the new system will be published soon.