Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել հրադադարի ռեժիմի խախտումների համապատասխան տեղեկություններ։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Գերատեսչությունից միաժամանակ հայտնել են, որ Բաքվից ևս Երևանին են ներկայացրել հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին համապատասխան տեղեկություններ։
«Տեղեկությունները հայկական կողմը հետաքննել է և հետաքննության արդյունքների մասին տեղեկանք է փոխանցել ադրբեջանական կողմին»,–հաղորդել են վարչապետի աշխատակազմից։
Միաժամանակ Փաշինյանի գրասենյակից չեն հստակեցրել՝ ադրբեջանական կողմը տեղեկություն է տրամադրել իր կողմից կատարված խախտումների վերաբերյալ, թե՝ հայկական կողմի հնարավոր խախտումների մասին։
Մարտի 14-ից սկսած, երբ հայտնի դարձավ, որ կողմերը համաձայնեցրել են խաղաղության պայմանագրի տեքստը, ադրբեջանական կողմը շարունակաբար և գրեթե ամեն օր մեղադրանքներ է հնչեցրել ՀՀ Զինված ուժերի հասցեին՝ հայտարարելով, թե հայկական կողմը կրակ է բացել իր դիրքերի ուղղությամբ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է բոլոր նման հաղորդագրությունները՝ դրանք համարելով ապատեղեկատվություն և հիշեցնելով, որ Հայաստանն առաջարկել է ստեղծել հրադադարի խախտումների համատեղ արձանագրման մեխանիզմ, ինչը Ադրբեջանը չի ընդունել։
Վերջին ժամանակահատվածում, մասնավորապես, ադրբեջանական կողմը պարբերաբար թիրախավորել է Սյունիքի մարզի Խոզնավար և Խնածախ բնակավայրերը։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է լուսանկարներ, որտեղ երևում են ադրբեջանական կրակոցների արդյունքում վնասված տներն ու համայնքային նշանակության շինությունները։

8 Май 2025 - 07:52 AMT
Армения предоставила Азербайджану информацию о нарушениях режима прекращения огня. Об этом сообщили в аппарате премьер-министра Армении в ответ на письменный запрос http://Factor.am .
Одновременно в ведомстве отметили, что Баку также передал Еревану соответствующую информацию о нарушениях режима прекращения огня.
«Армянская сторона провела расследование полученной информации и передала азербайджанской стороне отчет о результатах расследования», — сообщили в аппарате премьер-министра.
При этом в офисе премьер-министра не уточнили, касалась ли предоставленная Баку информация собственных нарушений или предполагаемых нарушений со стороны Армении.
Напомним, с 14 марта, когда стало известно о согласовании сторонами текста мирного договора, азербайджанская сторона на протяжении нескольких недель систематически, по нескольку раз в день, обвиняла Вооруженные силы Армении в обстрелах своих позиций. Министерство обороны Армении опровергло все подобные сообщения, назвав их дезинформацией, и напомнило, что Армения предложила создать совместный механизм фиксации нарушений режима прекращения огня, на что Азербайджан не откликнулся.
В последнее время азербайджанская сторона регулярно обстреливает села Хознавар и Хнацах в Сюникской области. Министерство обороны Армении опубликовало фотографии, на которых видны поврежденные в результате азербайджанских обстрелов дома и здания общественного назначения.