Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ-ում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև վերջին ռազմական լարվածությանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումը ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեքստում։ Նա հիշեցրել է, որ լարվածությունը սկիզբ է առել ահաբեկչական գործողությունից։
Նա հավելել է, որ պետք է ճանաչենք ահաբեկչությունից պաշտպանվելու երկրի իրավունքը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Տեղի էր ունեցել ահաբեկչություն։ Հայաստանի Հանրապետությունը շատ արագ արձագանքել է, դատապարտել է ահաբեկչությունը, ցավակցել է զոհերի ընտանիքների անդամներին ու հարազատներին և զորակցություն է հայտնել։ Մենք, և, կարծում եմ, իրեն որևէ քաղաքակիրթ համարող պետություն չի կարող ողջունել ահաբեկչությունը, կարող է միայն դատապարտել ահաբեկչությունը։ Եվ մենք, կարծում եմ, որ պետք է ճանաչենք նաև ահաբեկչությունից պաշտպանվելու երկրի իրավունքը։ Մենք այս հարցին այդ պրիզմայով ենք նայում և այդպես ենք ընկալում, այդպիսին է մեր դիրքորոշումը»,–նշել է Միրզոյանը:
Սրացման պատճառ է դարձել ապրիլի 22-ին Հնդկաստանի Ջամմու և Քաշմիր նահանգի Փահալգամ քաղաքի մերձակայքում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել է 26 մարդ, այդ թվում՝ Նեպալի մեկ քաղաքացի։ Հնդկաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ ունեն ապացույցներ՝ հարձակման մեջ Պակիստանի միջգերատեսչական հետախուզության ներգրավվածության վերաբերյալ։
Մայիսի 7-ի գիշերը Հնդկաստանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Պակիստանի տարածքում գտնվող ինը թիրախների, որոնք, ըստ Նյու Դելիի, օգտագործվում էին ահաբեկչական խմբավորումների կողմից։ Հնդկական կողմը շեշտել է, որ Պակիստանի զինված ուժերին պատկանող որևէ ռազմական օբյեկտ թիրախ չի դարձել։

8 Май 2025 - 10:22 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе парламентского часа в Национальном собрании прокомментировал последнее военное обострение между Индией и Пакистаном, озвучив позицию Еревана в контексте борьбы с терроризмом.
Он подчеркнул, что напряженность началась с террористического акта, и добавил: «Необходимо признать право государства защищаться от терроризма».
«Имел место террористический акт. Республика Армения оперативно отреагировала, осудила терроризм, выразила соболезнования семьям погибших и солидарность. Мы, как и любое государство, считающее себя цивилизованным, не можем приветствовать терроризм, мы его осуждаем. И, на мой взгляд, нужно признать право страны защищаться от терроризма. Именно с этой позиции мы подходим к данному вопросу — это и есть наша позиция», — заявил Мирзоян, сообщает «Арменпресс».
Поводом для обострения стало нападение 22 апреля в районе города Пахалгам в индийском штате Джамму и Кашмир, в результате которого погибли 26 человек, включая одного гражданина Непала. Индийские власти утверждают, что располагают доказательствами причастности Межведомственной разведки Пакистана к атаке.
Ночью 7 мая вооруженные силы Индии нанесли удары по девяти целям на территории Пакистана, которые, по данным Нью-Дели, использовались террористическими группировками. Индийская сторона подчеркнула, что объекты, принадлежащие вооруженным силам Пакистана, не подвергались атакам.