Թուրքիայի 265 քաղաքացի 2024 թվականին դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Նրանցից 118-ին շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն․ 57-ը տղամարդիկ են, 61-ը՝ կանայք։
ՀՀ ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալների համաձայն՝ անցած տարի ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար ներկայացվել է ընդհանուր 21,476 դիմում, իսկ 4202 անձ էլ դիմել է ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար, հայտնում է Factor.am-ը։
Քաղաքացիության համար դիմողների մեջ ամենամեծ թիվը կազմում են Ռուսաստանի քաղաքացիները՝ 9825, ապա Վրաստանի՝ 1937, Սիրիայի՝ 884, Լիբանանի՝ 539, Իրանի՝ 523, Ուկրաինայի՝ 453, ԱՄՆ-ի՝ 144, Թուրքմենստանի՝ 132, Բելառուսի՝ 96, ևս 6678-ը՝ այլ երկրների։

Согласно данным Службы по вопросам миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении, в 2024 году 265 граждан Турции подали заявки на получение армянского гражданства, и 118 из них получили положительный ответ. Среди получивших гражданство — 57 мужчин и 61 женщина.
Всего в прошлом году было подано 21 476 заявок на получение армянского гражданства. Кроме того, 4 202 человека обратились с просьбой о выходе из гражданства Армении, сообщает «http://Factor.am ».
Наибольшее количество заявлений на получение армянского гражданства поступило от граждан России — 9 825, за ними следуют Грузия (1 937), Сирия (884), Ливан (539), Иран (523), Украина (453), США (144), Туркменистан (132), Беларусь (96). Ещё 6 678 заявок поступили от граждан других стран.