12 Մայիս 2025 - 09:56 AMT
2025 թվականի հունվարից մարտ ամիսների ընթացքում Հայաստանում 702-ով պակաս երեխա է ծնվել, քան նույն ամիսներին 2024 թվականին։ Բնակչության բնական աճը, համեմատած նախորդ տարվա ցուցանիշի հետ, նվազել է 17.4 տոկոսով՝ կազմելով ընդամենը 181 մարդ՝ անցած տարվա 1 041-ի փոխարեն, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ծնվել է 7302 երեխա։ Նախորդ՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում այդ թիվը կազմել է 8004։
Միևնույն ժամանակ, 2025-ի առաջին երեք ամիսներին Հայաստանում արձանագրվել է 7121 մահ, ինչը 158-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը։

В январе–марте 2025 года в Армении родилось на 702 ребенка меньше, чем за тот же период 2024 года. Естественный прирост населения составил всего 181 человек, что на 17,4% меньше, чем в прошлом году (тогда показатель составлял 1 041), сообщает «Aysor.am ».
По данным Национального статистического комитета, в первом квартале 2025 года родилось 7 302 ребенка. В аналогичный период 2024 года родилось 8 004 ребенка.
За тот же период 2025 года зарегистрировано 7 121 смертей — на 158 больше, чем за первые три месяца 2024 года.