12 Մայիս 2025 - 09:56 AMT
2025 թվականի հունվարից մարտ ամիսների ընթացքում Հայաստանում 702-ով պակաս երեխա է ծնվել, քան նույն ամիսներին 2024 թվականին։ Բնակչության բնական աճը, համեմատած նախորդ տարվա ցուցանիշի հետ, նվազել է 17.4 տոկոսով՝ կազմելով ընդամենը 181 մարդ՝ անցած տարվա 1 041-ի փոխարեն, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ծնվել է 7302 երեխա։ Նախորդ՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում այդ թիվը կազմել է 8004։
Միևնույն ժամանակ, 2025-ի առաջին երեք ամիսներին Հայաստանում արձանագրվել է 7121 մահ, ինչը 158-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը։

During the first quarter of 2025, 702 fewer babies were born in Armenia compared to the same period in 2024. The natural population growth fell by 17.4% year-on-year, totaling only 181 people, down from 1,041 last year, according to Aysor.am .
Data from the National Statistical Committee show that 7,302 children were born in the first three months of 2025, compared to 8,004 in the same period of 2024.
At the same time, 7,121 deaths were recorded in the first quarter of 2025, which is 158 more than the corresponding period of the previous year.