12 Մայիս 2025 - 12:15 AMT
«Ազգային ժողովրդավարական բևեռի» խորհրդի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը վկայի կարգավիճակով մայիսի 12–ին հարցաքննվել է Քննչական կոմիտեում Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության գործից անջատված մասի շրջանակում։
Փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը նշել է, որ Սեֆիլյանի հարցաքննության հիմքում ընկած է Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը, համաձայն, որի հոկտեմբերի 27-ից հետո Ժիրայր Սեֆիլյանը զանգահարել է իրեն ու խոսել ահաբեկչության մասին, հայտնում է «Ազատությունը»։
Սեֆիլյանն, ըստ փաստաբանի, հարցաքննության ժամանակ հաստատել է, որ այդ օրը խոսել է Սամվել Բաբայանի հետ, սակայն իր համար անակնկալ է եղել, որ Բաբայանը դեպքից 25 տարի անց իրեն վերագրել է մի արտահայտություն, որը իրականությանը չի համապատասխանում:
Սեֆիլյանն ասել է, որ Հոկտեմբերի 27 -ի գործով դեռ այն ժամանակ հարցաքննվել է և ինչ իմացել՝ հայտնել է:
1999 թվականին Նաիրի Հունանյանի գլխավորած զինված խումբը ներխուժել է Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճ, որի հետևանքով զոհվել են խորհրդարանի խոսնակ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, փոխխոսնակներ Յուրի Բախշյանն ու Ռուբեն Միրոյանը, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, ինչպես նաև նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, ընդհանուր առմամբ՝ ութ զոհից բացի, ևս ութ մարդ ստացել է մարմնական վնասվածքներ։
2003 թվականի դեկտեմբերին դատարանը Նաիրի Հունանյանին և նրա խմբի հինգ անդամներին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման, իսկ մեկ այլ անդամ ստացել է 14 տարվա ազատազրկման։
Հետագայում ցմահ դատապարտված Վռամ Գալստյանը ինքնասպանություն է գործել, իսկ 14 տարվա ազատազրկման ենթարկված Համլետ Ստեփանյանը՝ մահացել է անսպասելիորեն։ 2024 թվականի ամռանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում մահացել է գործով ցմահ ազատազրկված Աշոտ Կնյազյանը։
Տուժածների հարազատները շարունակում են պնդել, որ Հոկտեմբերի 27-ի իրական կազմակերպիչները մինչ օրս մնում են անհայտ։

12 Май 2025 - 13:19 AMT
Член совета «Национально-демократического полюса» Жирайр Сефилян 12 мая был допрошен в Следственном комитете в качестве свидетеля по отделённому эпизоду дела о теракте 27 октября.
Как сообщил адвокат Араик Папикян, причиной допроса стало заявление Самвела Бабаяна о том, что Сефилян якобы звонил ему после нападения и говорил о произошедшем.
Сефилян подтвердил, что действительно разговаривал с Бабаяном в тот день, но выразил удивление тем, что спустя 25 лет ему приписали высказывание, которого он, по его словам, не делал.
Он также отметил, что был допрошен ещё во время первоначального расследования и тогда сообщил всё, что знал.
В 1999 году вооружённая группа во главе с Наири Унаняном ворвалась в зал заседаний Национального собрания Армении. В результате нападения погибли спикер парламента Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саргсян, вице-спикеры Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Арменак Арменакян, Микаел Котанян, Генрик Абраамян, а также министр Леонард Петросян. Кроме восьми погибших, восемь человек получили ранения.
В декабре 2003 года Наири Унанян и пятеро его сообщников были приговорены к пожизненному заключению, ещё один участник — к 14 годам тюрьмы.
Позднее осуждённый пожизненно Врам Галстян покончил с собой, а получивший 14 лет заключения Амлет Степанян неожиданно умер. Летом 2024 года в исправительном учреждении «Нубарашен» скончался также пожизненно осуждённый Ашот Князян.
Родственники погибших продолжают утверждать, что настоящие организаторы теракта до сих пор не установлены.