Մելանոմայի դեմ պայքարի ամսվա շրջանակում հանրապետությունում անվճար հետազոտության հնարավորություն կլինի։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարության մաշկաբանության և վեներոլոգիայի գծով խորհրդատու Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ առաջիկայում մասնագիտական շրջիկ խմբերը կայցելեն մարզեր, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հորդորում եմ բոլոր քաղաքացիներին իրենց մարզային բուժհաստատություններում տեղեկանալ, թե մեր մասնագիտական խմբերը երբ են լինելու տեղում ու անպայման դիմեն հետազոտության համար։ Մենք պատրաստ ենք ընդունել այնքան բուժառու, որքան կդիմեն։ Ուզում եմ ընդգծել, որ մելանոման մաշկի ուռուցքային հիվանդություններից ամենագրեսիվն է։ Շատ դեպքերում այն մաշկի վրա լինում է փոքր, տեսանելի ախտանշաններ չի ունենում, սակայն կարողանում է ամբողջ օրգանիզմը ախտահարել։ Դրա համար խիստ անհրաժեշտ է պարբերաբար հետազոտվելը»,-ասել է Հովհաննիսյանը։
Նա ընդգծել է, որ հետազոտությունն անցավ է և չի ներառում բարդ գործընթացներ։
ՀՀ առողջապահության նախարարության ուռուցքաբանության գծով խորհրդատու Հայկուհի Գեոկչյանը տեղեկացրել է, որ տարեկան արձանագրվում է 60-70 մելանոմայի դեպք, սակայն իրական պատկերը կարող է զգալիորեն տարբեր լինել։
«Սա ռեալ թիվ չէ, այն թերի վիճակագրություն է, որովհետև բոլոր այն դեպքերում, երբ մարդիկ դիմում են տարբեր տեսակի կոսմետոլոգիական կենտրոններ, իբր այրում են խալերը, արդյունքում բացթողումները շատ են լինում և մելանոմայի դեպքերը չենք կարողանում ընդգրկել ուռուցքաբանի, մաշկաբանի հսկողության տակ։ Դրանով պայմանավորված բաց են մնում դեպքերը»,-ասել է նա։
Բուժման մասին խոսելիս նա ընդգծել է, որ եթե մելանոման հայտնաբերվում է վաղ՝ առաջին փուլում, ապա լիարժեք բուժման հավանականությունը գերազանցում է 95 տոկոսը։
«Խոսքը լիարժեք բուժման հավանականության մասին է։ Երբ հիվանդությունը հայտնաբերվում է 4-րդ փուլում, ապա 5 տարվա ապրելիության ցուցանիշն իջնում է 20 տոկոսի։ Այստեղ կցանկանամ նշել, որ բուժառուների մոտ մելանոման, ցավոք սրտի, հայտնաբերվում է վերջին փուլերում։ Հետևաբար շատ կարևոր է, որ մեր քաղաքացիները հետևողական լինեն ու պարբերաբար ստուգվեն, մանավանդ, որ անվճար հետազոտվելու հնարավորություն կա»,-ասել է Գեոկչյանը։
Կանխարգելիչ քայլերի մասին մասնագետները հիշեցրել են, որ բացի պարբերական բժշկական ստուգումներից, անհրաժեշտ է ամեն օր օգտագործել արևապաշտպան քսուք, որը պետք է կիրառել արևի տակ դուրս գալուց 40 րոպե առաջ։ Խորհուրդ է տրվել նաև խուսափել արևի ուղիղ ճառագայթներից և ուշադիր հետևել խալերի հնարավոր փոփոխություններին։

В рамках месяца борьбы с меланомой в Армении будет предоставлена возможность пройти бесплатное обследование. Об этом сообщил консультант Министерства здравоохранения Армении по дерматологии и венерологии Ованнес Ованнисян.
По его словам, в ближайшее время мобильные группы специалистов посетят регионы республики. «Призываю всех граждан обратиться в свои медучреждения и уточнить, когда будут дежурить наши группы, и обязательно пройти обследование. Мы готовы принять всех, кто обратится. Меланома — одно из самых агрессивных онкологических заболеваний кожи. Нередко она проявляется в виде небольшого пятна без видимых симптомов, но способна поражать весь организм. Поэтому необходимо регулярно проходить обследования», — отметил он.
Он подчеркнул, что процедура обследования не вызывает боли и не требует сложных манипуляций.
Консультант Минздрава по онкологии Айкуи Геокчян сообщила, что ежегодно регистрируется 60–70 случаев меланомы, однако реальные цифры могут быть гораздо выше.
«Эти данные неполные, так как многие пациенты обращаются в косметологические центры, где удаляют родинки, и случаи меланомы часто остаются без контроля онколога и дерматолога», — отметила она.
Говоря о лечении, Геокчян подчеркнула, что при выявлении меланомы на первой стадии шанс полного излечения превышает 95%. «Речь идет о полном излечении. Если же болезнь обнаруживается на четвёртой стадии, пятилетняя выживаемость падает до 20%. К сожалению, у большинства пациентов меланома диагностируется на поздних стадиях. Поэтому крайне важно, чтобы граждане регулярно обследовались, особенно с учётом того, что это можно сделать бесплатно», — сказала она.
Специалисты также напомнили о мерах профилактики: помимо регулярных медосмотров, необходимо ежедневно использовать солнцезащитный крем за 40 минут до выхода на улицу, избегать прямого солнечного света и внимательно следить за изменениями родинок.