13 Մայիս 2025 - 06:55 AMT
Հայաստանը Տաթևի վանքն ու Որոտանի կիրճը ներկայացրել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու համար։ Այդ մասին հայտարարվել է Ճարտարապետության և շինարարության ազգային համալսարանում տեղի ունեցած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների համալիր կառավարմանը նվիրված գիտագործնական համաժողովի ընթացքում։
Ինչպես ներկայացրել է Ճարտարապետության միջազգային ակադեմիայի պրոֆեսոր, ICOMOS-ի անդամ և «ՌԵ-դպրոց» կրթական կենտրոնը ղեկավարող Նարինե Տյուտչևան, այս նախաձեռնությունն ուղղված է ոչ միայն պատմամշակութային արժեքների պահպանմանը, այլև ազգային ինքնության ամրապնդմանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Սա համալիր ժեստ է, որն ուղղված է Հայաստանի պատմական ժառանգորդության իրավունքի հաստատմանը և մշակութային լանդշաֆտը որպես կայունության հիմք ընդունելուն», – ասել է նա համաժողովի ժամանակ։
Ծրագիրն իրականացվել է «ՌԵ-դպրոց» միջառարկայական գիտակրթական նախագծի շրջանակում՝ համագործակցությամբ «301. Իմաստության երկիր» և «Ամարյան» հիմնադրամների, ինչպես նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային և պատմական ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի հետ։
Համաձայն անվանակարգային դոսյեի նախնական տվյալների՝ ընդգրկվող տարածքը կազմում է 7490 հա, իսկ բուֆերային գոտին գերազանցում է 20,000 հա-ը։ Տարածքն առանձնանում է բազմաշերտությամբ, որտեղ միաձուլվում են ճարտարապետական հուշարձանները, հնագիտական տարրերը, բնական միջավայրը և մշակութային հիշողությունը։
Դոսյեն ներառում է Տաթևի վանքը՝ միջնադարյան հայկական ճարտարապետության 9-րդ դարի նմուշ, վանական շինությունները, մատուռները, հնագույն եկեղեցիներն ու գերեզմանատները, ինչպես նաև Որոտանի կիրճը՝ բնաշխարհիկ բազմազանությամբ ու մարդու ներկայության հետքերով՝ սկսած նեոլիթից մինչև 19-րդ դարը։
Հայտարարվել է, որ հայտում ներառվելու են նաև հնագիտական տարածքներ, հին ճանապարհներ, կամուրջներ, ջրամատակարարման ենթակառուցվածքներ ու քարավանատներ։
Տյուտչևան հիշեցրել է, որ Տաթևն ու Որոտանի կիրճը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախնական ցուցակում գրանցված են դեռևս 1995 թվականից։ Սակայն այժմ գիտական, ճարտարապետական, պետական ու հասարակական ոլորտների համատեղ ջանքերը հնարավորություն են տալիս գործընթացին նոր ուղղություն տալ։
Հայտի հաստատումը նոր հնարավորություններ է ստեղծելու միջազգային համագործակցության, Սյունիքի մարզում կայուն զբոսաշրջության զարգացման և սոցիալ-տնտեսական վերելքի համար։
«Հայաստանն աշխարհին կարող է առաջարկել ոչ միայն հին հուշարձաններ կամ գեղատեսիլ լանդշաֆտներ, այլև մշակույթի, բնության և համայնքների փոխգործակցության մոդել։ Գլոբալ անկայունության պայմաններում սա հատկապես արդիական է հիշողության, կայունության և ժառանգության նկատմամբ հարգանքի արժեքավոր լինելու տեսանկյունից», – նշել է նա։
Ճարտարապետության և շինարարության ազգային համալսարանի պրոռեկտոր Վարդգես Եդոյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ համաժողովը չի սահմանափակվել միայն գիտական ոլորտով։ Այն նաև ուսանողներին ընձեռել է մասնակցելու իրական գործընթացներին ու բացահայտելու, թե ինչպես են պատմամշակութային արժեքները դառնում ժամանակակից ճարտարապետական, վերականգնողական և քաղաքաշինական փորձի բաղադրիչ։ Քննարկվել են տարածքի պահպանության, արդի պահանջներին այն համապատասխանեցնելու և կառավարման գործընթացում տեղական համայնքների ներգրավման կարևորությունը։
Բերվել են հաջողված միջազգային փորձի օրինակներ, մատնանշվել են հիմնական մարտահրավերները, այդ թվում՝ կայուն զբոսաշրջության կազմակերպման և հաստատությունների համագործակցության անհրաժեշտությունը։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ժառանգության պահպանման ու հանրայնացման գործում երիտասարդ սերնդի ներգրավման նշանակությանը։

Об этом было объявлено в ходе научно-практической конференции, посвящённой комплексному управлению объектами всемирного наследия ЮНЕСКО, которая состоялась в Национальном университете архитектуры и строительства.
Как рассказала профессор Международной академии архитектуры, член ICOMOS и руководитель образовательного центра «РЕ-школа» Нарине Тютчева, инициатива направлена не только на охрану культурных ценностей, но и на укрепление национальной идентичности, сообщает «Спутник Армения».
«Это комплексный жест, направленный на подтверждение права Армении на историческое наследие и признание культурного ландшафта как основы устойчивости», — заявила она.
Проект реализован в рамках междисциплинарной образовательной инициативы «РЕ-школа» при сотрудничестве с фондами «301. Земля мудрости», «Амарьян», а также научно-исследовательским центром культурного и исторического наследия Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Согласно предварительным данным номинационного досье, площадь охватываемой территории составляет 7490 га, буферная зона превышает 20 000 га. Район отличается многослойной структурой, где сочетаются архитектурные памятники, археологические объекты, природная среда и культурная память.
В досье входят Татевский монастырь как образец средневековой армянской архитектуры IX века, монастырские постройки, часовни, древние церкви и кладбища, а также ущелье Воротан, отличающееся богатой природой и следами человеческой деятельности от неолита до XIX века.
Также планируется включить археологические участки, старинные дороги, мосты, водоснабжающие сооружения и караван-сараи.
Тютчева напомнила, что Татев и ущелье Воротан включены в предварительный список ЮНЕСКО ещё с 1995 года. Сегодня совместные усилия научного, архитектурного, государственного и общественного секторов позволяют придать процессу новое направление.
Одобрение заявки создаст новые возможности для международного сотрудничества, развития устойчивого туризма и социально-экономического роста в Сюникской области.
«Армения может предложить миру не только древние памятники и живописные пейзажи, но и модель взаимодействия культуры, природы и сообществ. В условиях глобальной нестабильности это приобретает особую ценность как проявление уважения к памяти, устойчивости и наследию», — отметила она.
Проректор Национального университета архитектуры и строительства Вардан Едоян подчеркнул, что конференция не ограничивалась научной сферой. Она дала студентам возможность участвовать в реальных процессах и увидеть, как историко-культурные ценности становятся частью современной архитектурной, реставрационной и градостроительной практики.
Обсуждались вопросы сохранения объектов, их адаптации к современным требованиям, вовлечения местных общин в процесс управления. Были приведены примеры успешного международного опыта, обозначены основные вызовы, включая необходимость устойчивого туризма и межучрежденческого сотрудничества. Особое внимание уделено роли молодёжи в сохранении и популяризации наследия.