Ucom-ի թիմը մայիսի 12-ին կրկին միացել է Արևորդի ՀԿ-ին և վերջինիս գործընկեր Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամին (FPWC)՝ իրականացնելու ամենամյա ծառատնկման աշխատանքները:
Ucom-ի աջակցությամբ Վայոց Ձորի մարզում 10,000 ծառ է տնկվելու, որից մոտ 2000-ը մեկ օրվա ընթացքում տնկել են ընկերության աշխատակիցները FPWC-ի մասնագետների ուղղորդմամբ։
Աշխատանքն իրականացվել է Արենի համայնքի Գնիշիկ բնակավայրի գեղատեսիլ լեռներում։
«Ծառատունկը մեր ընկերությունում դառնում է բարի ավանդույթ և մեր աշխատակիցները մեծ սիրով են մասնակցում բնությունը վերականգնելու այս նախաձեռնությանը։ Մեզ համար շրջակա միջավայրի մասին հոգատարությունը մեր երկրին և հասարակությանը ծառայելու միջոցներից մեկն է, իրական կանաչ օպերատոր լինելու ձև է։ Ինչպես ջանասիրաբար մենք աշխատում ենք մեր ցանցերի արդիականացման ու նոր որակի ծառայություններ մատուցելու ուղղությամբ, այնպես էլ հետևողական կերպով աշխատելու ենք, որ մեր երկրում ապահովենք շրջակա միջավայրի պահպանությունը», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեզ համար չափազանց կարևոր է, երբ ընկերություններն իրենց աշխատակիցների մասնակցությամբ դառնում են բնության վերականգնման գործընկերներ։ Սա ոչ միայն ծառատնկում է, այլ՝ համատեղ ջանք՝ վերածնվող անտառ ստեղծելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես այժմ, երբ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17), առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է, որ յուրաքանչյուրս ակտիվ դեր խաղանք կենսաբազմազանության պահպանության և բնապահպանական խնդիրների լուծման գործընթացում» – ասել է Արևորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ծառատնկման նպատակն է վերականգնել Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարան (ԿԿԱ) մասնավոր պահպանվող տարածքի այժմ դեգրադացված, բայց անցյալում անտառապատ տարածքները։ ԿԿԱ-ն Հարավային Կովկասի առաջին մասնավոր պահպանվող տարածքն է, որը զբաղեցնում է ավելի քան 30,000 հա: ԿԿԱ-ի և հարակից տարածքներն առանցքային նշանակություն ունեն Հարավկովկասյան կենսաբազմազանության պահպանման հարցում: Այստեղ բնակվում են այնպիսի հազվագյուտ կենդանատեսակներ, ինչպիսիք են գորշ արջը, բեզոարյան այծը, սև անգղը, մորուքավոր անգղը, հայկական իժն ու կովկասյան հովազը:
Անտառապատման աշխատանքները նպաստում են մի շարք լուրջ բնապահպանական խնդիրների լուծմանը՝ օգնում են պահպանել վտանգված ծառատեսակներ, մեղմացնում են մարդ-վայրի բնության առճակատումը, կաթնասունների և թռչունների կերակրման և բազմացման համար նոր տարածքներ են ձևավորում, կլիմայական փոփոխությունն են մեղմացնում ու կանխարգելում են անապատացումը, և այլն։

12-ого мая команда Ucom снова присоединилась к ежегодной акции по посадке деревьев, организованной общественной организацией SunChild и её партнёром – Фондом охраны дикой природы и культурного наследия (FPWC).
При поддержке Ucom планируется посадить 10 000 деревьев в Вайоц дзорском регионе, из которых около 2000 были высажены сотрудниками компании при содействии специалистов FPWC.
«Посадка деревьев становится доброй традицией в нашей компании, и наши сотрудники с большим энтузиазмом участвуют в этой инициативе по восстановлению природы. Забота об окружающей среде для нас один из способов служения нашей стране и обществу, а также важная часть нашей миссии быть настоящим "зелёным" оператором. Так же усердно, как мы работаем над модернизацией наших сетей и предоставлением качественных услуг, мы будем не менее последовательно заботиться об охране окружающей среды в нашей стране», сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Для нас чрезвычайно важно, когда компании становятся партнёрами в восстановлении природы при активном участии своих сотрудников. Это не просто посадка деревьев, а совместное усилие по созданию возрождающегося леса. Особенно сейчас, когда Армения готовится принять 17-ю Конференцию сторон (COP17) Конвенции ООН о биологическом разнообразии, как никогда важно, чтобы каждый из нас сыграл активную роль в сохранении биоразнообразия и решении экологических проблем», отметила директор общественной организации SunChild Сона Калантарян.
Цель акции — восстановление деградированных, но ранее лесистых территорий частной охраняемой территории Кавказского биосферного резервата (КБР) — первой в Южном Кавказе частной природоохранной зоны, занимающей более 30 000 гектаров. КБР и прилегающие территории играют важнейшую роль в сохранении биоразнообразия региона. Здесь обитают редкие виды животных, такие как бурый медведь, безоаровый козёл, чёрный гриф, бородач, армянская гадюка и кавказский леопард.
Лесовосстановительные работы способствуют решению целого ряда экологических проблем: они помогают сохранить редкие виды деревьев, смягчают конфликты между человеком и дикой природой, создают новые места обитания и размножения для млекопитающих и птиц, способствуют смягчению последствий изменения климата и предотвращают опустынивание и т.д.