13 Մայիս 2025 - 09:19 AMT
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը վստահեցնում է, որ Մարտի 1-ի գործն իր ուշադրության կենտրոնում է։ Նա այդ մասին հայտարարել է Ազգային ժողովում։
«Այս պահին Քննչական կոմիտեի հետ համատեղ քննչական խումբ է ստեղծվել, ակտիվ ապացուցողական ու վարութային գործողություններ են կատարվում այդ գործով»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նահապետյանն ընդգծել է, որ գործի շրջանակում ապահովվելու է լիարժեք ու անկողմնակալ քննություն։
«Սակայն խոստում ու հավաստիացում որևէ վարույթով ես չեմ պատրաստվում այս ամբիոնից տալ, եթե ունենանք համապատասխան արդյունքներ, հանրությունը և դուք կտեղեկացվեք»,- պատասխանել է նա՝ արձագանքելով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հարցին։
2018-ից հետո Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուսներին Մարտի 1–ի իրադարձությունների առնչությամբ սահմանադրական կարգը տապալելու հոդվածով մեղադրանք էր առաջադրվել։ Նրանց փաստաբանները, սակայն, շարունակաբար պնդում էին, որ այդ հոդվածը հակասահմանադրական է։ Նույնը եզրահանգել էր Սահմանադրական դատարանը, ինչից հետո գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանն արդարացրել էր ամբաստանյալներին:Վճռաբեկ դատարանն արդարացման որոշումը բեկանել է, գործն՝ ուղարկել հակակոռուպցիոն դատարան` նոր քննության:

Председатель Антикоррупционного комитета Армении Артур Наапетян заверил, что дело 1 марта находится в центре его внимания. Об этом он сообщил в Национальном собрании.
«В настоящее время совместно с Следственным комитетом создана следственная группа, проводятся активные доказательственные и процессуальные действия по данному делу», — сказал он, сообщает «Aysor.am ».
Наапетян заявил, что в рамках дела будет обеспечено всестороннее и беспристрастное расследование.
«Однако я не собираюсь давать обещания или заверения по какому-либо производству с этой трибуны. Если будут соответствующие результаты, общественность и вы будете проинформированы», — ответил он на вопрос депутата от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян.
После событий 2018 года Роберту Кочаряна и другим были предъявлены обвинения в свержении конституционного строя в связи с событиями 1 марта. Их адвокаты постоянно утверждали, что данная статья неконституционна. Конституционный суд пришел к такому же выводу, после чего судья Анна Данибекян оправдала обвиняемых. Кассационный суд отменил решение об оправдании, направив дело в Антикоррупционный суд для нового рассмотрения.