13 Մայիս 2025 - 10:58 AMT
«Թանգարանների ապագան արագ փոփոխվող համայնքներում» խորագրով անցկացվող թանգարանների միջազգային օրվա և «Թանգարանների գիշեր» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանի պատմության թանգարանը պատրաստել է մի շարք միջոցառումներ։
Մայիսի 17-ին, ժամը 20:00-ին թանգարանի տարածքում նախատեսվում է համերգ՝ «Կայթ» նվագախմբի մասնակցությամբ։ Հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա լսելու պատմական Հայաստանի տարբեր շրջաններից մեզ հասած երգեր՝ նոր երաժշտական մշակումներով, որոնց շարքում են «Գորանի», «Հավկունք վըր ծովունը», «Թագպարը» և այլ ստեղծագործություններ։
Նույն օրը՝ մայիսի 17-ին, ժամը 21:00-ին նախատեսվում է «Պետականության վերականգնման ուղիներով. 15–18-րդ դարեր» վերնագրով մշտական ցուցադրության վերաբացումը։ Ցուցադրության շրջանակում ներկայացվելու են հայ հոգևոր ու մշակութային ժառանգությունը ներկայացնող եկեղեցական նվիրատվական արձանագրություններ ու փաստաթղթեր, սփյուռքահայ համայնքներից պահպանված տպագիր գրքեր, Ղուկաս Վանանդեցու պատրաստած աստրոլաբը, Սանահինի տպավորիչ դաջազարդ վարագույրը, Երևանի Պողոս Պետրոս եկեղեցու վերականգնված որմնանկարները, Սիմեոն Երևանցի կաթողիկոսի գահը և այլ արժեքավոր նմուշներ։
Մայիսի 17-ին և 18-ին, ժամը 11:00-ից սկսած, թանգարանում կանցկացվեն բարբառային շրջայցեր՝ «Մեր պատմությունը՝ մեր բարբառներով» խորագրով՝ ներկայացնելով պատմական անդրադարձներ տարբեր հայկական բարբառներով։

В рамках международного дня музеев, проходящего под девизом «Будущее музеев в условиях стремительно меняющихся сообществ», и инициативы «Ночь музеев» Музей истории Армении подготовил ряд мероприятий.
17 мая в 20:00 на территории музея состоится концерт с участием ансамбля «Кайт». Зрители услышат песни, дошедшие до нас из различных исторических регионов Армении, в новых музыкальных аранжировках. Среди исполняемых произведений – «Горани», «Тагпар» и другие.
В тот же день, 17 мая, в 21:00 планируется повторное открытие постоянной экспозиции под названием «По путям восстановления государственности. XV–XVIII века». В экспозиции будут представлены церковные дарственные надписи и документы, отражающие армянское духовное и культурное наследие, книги, сохранившиеся в армянской диаспоре, астролябия, изготовленная Гукасом Ванандеци, богато вышитый занавес из Санаина, восстановленные фрески ереванской церкви Погос-Петрос, трон католикоса Симеона Ереванци и другие ценные экспонаты.
17 и 18 мая, начиная с 11:00, в музее будут проходить экскурсии на армянских диалектах под названием «Наша история – на наших диалектах», в ходе которых прозвучат исторические повествования на различных армянских наречиях.