13 Մայիս 2025 - 11:09 AMT
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի մայիսի 8-ի վճռով բավարարվել է՝ ՀՀ-ին կվերադարձվի Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող մոտ $2․7 մլն արժողությամբ տարածքը։
«Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո,Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 2 միլիոն 686 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 44 միլիոն 444 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, «բնակավայրերի (այլ)» նպատակային նշանակության 17 հազար 730 քմ մակերեսով հողամասը», հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից խնդրել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Կ.Ի.-ի միջև 2005 թվականի ապրիլի 13-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:

13 Май 2025 - 12:06 AMT
Очередной иск управления защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры был удовлетворен Антикоррупционным судом решением от 8 мая 2025 года — Республике Армения будет возвращен участок земли рядом с телевышкой в Ереване, рыночной кадастровой стоимостью около 2,7 млн долларов.
Как сообщает Генеральная прокуратура, после вступления судебного акта в законную силу, Республике Армения будет возвращен земельный участок площадью 17 730 кв. м, расположенный по улице Г. Овсепяна в Ереване, рядом с телевышкой. Назначение участка — «другое использование в населенных пунктах», рыночная кадастровая стоимость — 1 миллиард 44 миллиона 444 тысячи драмов, что эквивалентно примерно 2 миллионам 686 тысячам долларов США.
Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры обратилось в суд с требованием признать недействительным договор купли-продажи, заключенный 13 апреля 2005 года между мэром Еревана и гражданином К.И., и применить правовые последствия недействительности.