Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, որը մասնակցել է քրեակատարողական ծառայողների ատեստավորման գործընթացին, հայտարարել է, որ Քրեակատարողական ծառայությունում արտոնյալ կարգավիճակում պետք է լինի մեկ անձ, և այդ մեկը` քրեակատարողական ծառայողն է:
Նա նշել է, որ կառավարությունն առաջնահերթորեն նպաստում է բարձր պատրաստվածություն ցուցաբերող ծառայողների նյութական վիճակի բարելավմանը։ Ըստ նախարարի՝ ատեստավորման հաջող հանձնումը բացում է ուղիղ ճանապարհ դեպի ոչ միայն բարձր աշխատավարձ, այլև ավելի մեծ պատասխանատվություն։
«Եթե դուք որոշել եք ատեստավորում անցնել, ձեր ստանձնած բեռի ծավալը, ըստ էության, ավելանում է: Ատեստավորումը բարեհաջող անցնելուց հետո պետք է գիտակցեք, որ նոր որակի ծառայողներ եք, և ի տարբերություն մյուսների՝ ունեք առավելություն և ավելի բարձր պատասխանատվության զգացում»,–ասել է նա։
Նախարարը շեշտել է, որ ծառայության ամրապնդման հիմքը համախմբվածությունն ու մասնագիտական կարողությունների զարգացումն է։
Ատեստավորման թեստավորման փուլից առաջ ծառայողները հաջողությամբ հաղթահարել են ֆիզիկական պատրաստվածության քննությունը։

13 Май 2025 - 15:05 AMT
Министр юстиции Србуи Галян, присутствовавшая на процессе сертификации сотрудников уголовно-исполнительной службы, заявила, что в пенитенциарной системе привилегированный статус должен быть только у одного субъекта — самого сотрудника УИС.
Она подчеркнула, что правительство в приоритетном порядке содействует улучшению материального положения тех служащих, кто демонстрирует высокий уровень профессиональной подготовки. По словам министра, успешная сертификация открывает путь не только к повышению заработной платы, но и к возрастанию ответственности.
«Если вы решили пройти аттестацию, то объём ваших обязанностей автоматически увеличивается. После её успешного завершения вы становитесь сотрудниками нового уровня, и, в отличие от остальных, обладаете преимуществами и чувствуете большую ответственность», — отметила она.
Министр также подчеркнула, что основа устойчивости службы — это сплочённость и развитие профессиональных навыков.
Перед этапом тестирования в рамках аттестации сотрудники успешно сдали экзамен по физической подготовке.