Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում հատուկ անդրադարձ է կատարել ՀՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգում առկա երկու առավել սուր խնդիրների՝ ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի գործադրման դեպքերին և ազատությունից զրկված անձանց նվազագույն իրավունքների ապահովմանը։
Նա նշել է, որ այս երկու խնդիրներն արդեն երկար ժամանակ համարվել են մարդու իրավունքների ոլորտի ամենալուրջ հարցերից և մինչ այժմ շարունակում են պահպանել իրենց արդիականությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ոլորտում ձեռնարկվող քայլերը, որոնց վերաբերյալ մենք ինքներս բազմապիսի պարզաբանումներ ենք ստանում գործընկերներից, ակնհայտ է, որ բավարար չեն եղել երաշխավորելու այս ոլորտի պատշաճ հասցեավորումը և սրա հետ կապված խնդիրների բացառումը Հայաստանի Հանրապետությունում, որովհետև բազմաթիվ են դեպքերը, երբ առնվազն մեր հաստատության կողմից առերևույթ անհամաչափ ուժի գործադրման դեպքեր են արձանագրվում և, բնականաբար, շատ կարևոր է, որպեսզի հնարավորություն ունենանք իրապես հաղթահարելու առկա խնդիրը, որը հասցեավորման մի քանի եղանակներ ունի»,–ասել է Մանասյանը։
Նա հատուկ շեշտադրել է հավաքների ժամանակ ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառման գործելաոճը, որը, ըստ նրա, հանրության մեջ առաջացնում է լուրջ մտահոգություններ թե՛ կիրառման մեթոդների, և թե՛ դրան հաջորդող հիմնավորումների բացակայության պատճառով։
«Հանրությանը բավարար տեղեկատվություն չի տրամադրվում՝ կապված հատուկ միջոցների կիրառման կանոնակարգի, գործիքակազմի, հիմնավորումների հետ։ Եվ այս խնդիրը, կարծում եմ, ամենակարևորներից է, որը իրապես պետք է հասցեավորվի»,-ասել է ՄԻՊ–ը։

В своём выступлении в Национальном собрании защитник прав человека Анаит Манасян обратила особое внимание на две наиболее острые проблемы в системе защиты прав человека в Армении: случаи чрезмерного применения силы полицией и обеспечение минимальных прав лиц, лишённых свободы.
По её словам, эти два вопроса уже долгое время считаются одними из самых серьёзных в сфере прав человека и до сих пор остаются актуальными, сообщает «Арменпресс».
«Предпринимаемые в этой сфере шаги, по которым мы получаем различные разъяснения от партнёров, очевидно, были недостаточны для надлежащего решения этих вопросов и предотвращения связанных с ними проблем в Республике Армения. Наше учреждение зафиксировало многочисленные случаи предполагаемого чрезмерного применения силы, и крайне важно найти эффективные способы преодоления этой проблемы», — заявила Манасян.
Она особо подчеркнула подход полиции к применению специальных средств во время собраний, отметив, что это вызывает серьёзную обеспокоенность в обществе как из-за методов их использования, так и из-за отсутствия последующих обоснований.
«Общественности не предоставляется достаточная информация о правилах, инструментах и обоснованиях применения специальных средств. Считаю, что это одна из самых важных проблем, которую необходимо надлежащим образом решить», — добавила омбудсмен.