Մայիսի 13-ին Լյուքսեմբուրգ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիիհետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև գործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Քննարկվել է առողջապահական համակարգում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը։ Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է արվել նաև տարբեր պետություններում կանանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտի վիճակին և այդ ուղղությամբ Հայաստանի ստանձնած հանձնառություններին։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել մարդու իրավունքների ապահովմանը, ժողովրդավարական կառույցների կայունացմանն ու օրենքի գերակայության ուղղությամբ տարվող շարունակական քայլերին։ Կողմերը երկկողմ գոհունակությամբ ընդգծել են վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցված նշանակալի առաջընթացը ժողովրդավարության խորացման հարցում, այդ թվում՝ խոսքի և մամուլի ազատության ոլորտում։
ՀՀ արտգործնախարարը և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը քննարկել են նաև Եվրոպայի խորհրդի մի շարք կոնվենցիաներին Հայաստանի միանալու գործընթացը, ինչպես նաև այն քայլերը, որ ՀՀ կառավարությունն իրականացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի խնդիրների լուծման համար։
Արարատ Միրզոյանն և Մայքլ Օ’Ֆլահերթին նաև կարծիքներ են փոխանակել աշխարհաքաղաքական ներկայիս միտումների և տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման հնարավորությունների շուրջ։

14 Май 2025 - 11:54 AMT
13 мая в рамках рабочего визита в Люксембург министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Майклом О’Флаэрти. В ходе встречи были обсуждены различные аспекты сотрудничества между Арменией и Советом Европы.
Стороны обсудили ход проводимых в Армении реформ в системе здравоохранения. В ходе беседы также затрагивались вопросы состояния защиты прав женщин в разных странах и обязательства Армении в этом направлении.
Особое внимание было уделено обеспечению прав человека, укреплению демократических институтов и постоянным усилиям в направлении верховенства закона. Стороны с удовлетворением отметили существенный прогресс, достигнутый Арменией в последние годы в углублении демократии, в том числе в сфере свободы слова и прессы.
Также обсуждался процесс присоединения Армении к ряду конвенций Совета Европы и шаги, предпринятые правительством страны для решения проблем армян, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Стороны обменялись мнениями относительно многостороннего сотрудничества и возможностей эффективного применения механизмов защиты прав человека в контексте текущих геополитических тенденций и региональных событий.