ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խստորեն ատապարտել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Մերձավան գյուղի միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպը, որի ընթացքում պատմության ուսուցչի նկատմամբ դրսևորվել է անթույլատրելի վերաբերմունք՝ դպրոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի, որոշ ուսուցիչների, աշակերտների և ծնողների մասնակցությամբ։
Նախարարությունը հայտնել է, որ Արմավիրի մարզպետի աշխատակազմի հետ համագործակցությամբ որոշում է կայացվել սահմանված կարգով տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարին աշխատանքից ազատելու և տնօրենի նոր ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելու վերաբերյալ։
«Ավելին՝ նախարարությունը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, այդ թվում՝ օրենսդրական, ուսումնական հաստատություններում ուսուցիչների իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու և կրթական միջավայրում առողջ, հարգալից ու անվտանգ պայմաններ ստեղծելու համար։
Մերձավանի միջնակարգ դպրոցը կգտնվի հատուկ մշտադիտարկման ներքո՝ առկա բոլոր խնդիրներն ուսումնասիրելու և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու նպատակով, քանի որ արձանագրված միջադեպը վկայում է դպրոցում արմատացած խորքային և բազմաշերտ խնդիրների մասին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ՄԻՊ–ը հայտնել էր, որ Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Մերձավան գյուղի միջնակարգ դպրոցում տեղի է ունեցել միջադեպ, որի ժամանակ որոշ ուսուցիչների, աշակերտների և ծնողների կողմից պատմության ուսուցչի նկատմամբ դրսևորվել է անթույլատրելի վերաբերմունք՝ ատելության խոսքի լայն տարածմամբ: Միջադեպի առնչությամբ համացանցում շրջանառվել են նաև երեխաների մասնակցությամբ տեսանյութեր, որոնց հետագա տարածումը կարող է թիրախավորել երեխաներին:
Համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են մի խումբ ծնողներ և աշակերտներ դպրոցի միջանցքում բարձր տոնայնությամբ մեղադրանքներ հնչեցնում ուսուցչի հասցեին։ Ծնողներն ու աշակերտները վարկաբեկող և վիրավորական արտահայտություններ են հնչեցնում ուսուցչի հասցեին։ Ծնողները դժգոհում են, ասելով, թե նա թուրքերին սիրելու քարոզչություն է անում, անպատվում է աշակերտներին։

14 Май 2025 - 14:44 AMT
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении (КГМС) решительно осудило инцидент в средней школе села Мердзаван, община Паракар, Армавирская область.
Во время происшествия учитель истории подвергся недопустимому обращению со стороны и.о. директора, некоторых учителей, учеников и родителей.
В сотрудничестве с администрацией Армавирской области министерство приняло решение об увольнении и.о. директора и назначении нового временного руководителя в установленном порядке.
«Кроме того, министерство предпримет все необходимые шаги, включая законодательные меры, для обеспечения защиты прав учителей в образовательных учреждениях и создания здоровой, уважительной и безопасной среды в сфере образования.
Средняя школа Мердзавана будет находиться под особым наблюдением для изучения существующих проблем и принятия необходимых мер, поскольку зафиксированный инцидент свидетельствует о глубоких и многослойных проблемах в школе», — говорится в заявлении.
*Ранее омбудсмен сообщил, что во время инцидента в средней школе Мердзавана некоторые учителя, ученики и родители проявили недопустимое поведение по отношению к учителю истории, включая распространение ненавистнических высказываний. В интернете распространялись видеозаписи с участием детей, и дальнейшее распространение может привести к их преследованию.
На видео видно, как группа родителей и учеников в коридоре школы громко обвиняет учителя. Родители и ученики использовали клеветнические и оскорбительные выражения, обвиняя учителя в пропаганде про-турецких настроений и оскорблении учеников.*