ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խստորեն ատապարտել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Մերձավան գյուղի միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպը, որի ընթացքում պատմության ուսուցչի նկատմամբ դրսևորվել է անթույլատրելի վերաբերմունք՝ դպրոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի, որոշ ուսուցիչների, աշակերտների և ծնողների մասնակցությամբ։
Նախարարությունը հայտնել է, որ Արմավիրի մարզպետի աշխատակազմի հետ համագործակցությամբ որոշում է կայացվել սահմանված կարգով տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարին աշխատանքից ազատելու և տնօրենի նոր ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելու վերաբերյալ։
«Ավելին՝ նախարարությունը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, այդ թվում՝ օրենսդրական, ուսումնական հաստատություններում ուսուցիչների իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու և կրթական միջավայրում առողջ, հարգալից ու անվտանգ պայմաններ ստեղծելու համար։
Մերձավանի միջնակարգ դպրոցը կգտնվի հատուկ մշտադիտարկման ներքո՝ առկա բոլոր խնդիրներն ուսումնասիրելու և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու նպատակով, քանի որ արձանագրված միջադեպը վկայում է դպրոցում արմատացած խորքային և բազմաշերտ խնդիրների մասին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ՄԻՊ–ը հայտնել էր, որ Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Մերձավան գյուղի միջնակարգ դպրոցում տեղի է ունեցել միջադեպ, որի ժամանակ որոշ ուսուցիչների, աշակերտների և ծնողների կողմից պատմության ուսուցչի նկատմամբ դրսևորվել է անթույլատրելի վերաբերմունք՝ ատելության խոսքի լայն տարածմամբ: Միջադեպի առնչությամբ համացանցում շրջանառվել են նաև երեխաների մասնակցությամբ տեսանյութեր, որոնց հետագա տարածումը կարող է թիրախավորել երեխաներին:
Համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են մի խումբ ծնողներ և աշակերտներ դպրոցի միջանցքում բարձր տոնայնությամբ մեղադրանքներ հնչեցնում ուսուցչի հասցեին։ Ծնողներն ու աշակերտները վարկաբեկող և վիրավորական արտահայտություններ են հնչեցնում ուսուցչի հասցեին։ Ծնողները դժգոհում են, ասելով, թե նա թուրքերին սիրելու քարոզչություն է անում, անպատվում է աշակերտներին։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MoESCS) has strongly condemned the incident at the secondary school in Merdzavan village, Parakar community, Armavir Province.
During the incident, a history teacher was subjected to unacceptable treatment involving the acting principal, certain teachers, students, and parents.
In collaboration with the Armavir regional administration, the ministry has decided to dismiss the acting principal and appoint a new temporary principal in accordance with established procedures.
"Furthermore, the ministry will take all necessary steps, including legislative measures, to ensure the protection of teachers' rights in educational institutions and to create a healthy, respectful, and safe environment in the educational sphere.
The Merdzavan secondary school will be placed under special monitoring to study existing issues and take necessary actions, as the recorded incident indicates deep-rooted and multifaceted problems within the school," the statement reads.
*Earlier, the Human Rights Defender reported that during the incident at the Merdzavan secondary school, some teachers, students, and parents displayed unacceptable behavior toward a history teacher, including widespread hate speech. Videos involving children circulated online, and further dissemination could target the children.
A video showed a group of parents and students confronting the teacher in the school corridor, making loud accusations. Parents and students used defamatory and offensive language, accusing the teacher of promoting pro-Turkish sentiments and insulting students.*