15 Մայիս 2025 - 06:23 AMT
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը արձագանքել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի ավագ խորհրդական և օգնական Սթիվ Ուիթքոֆի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են միանալ Աբրահամյան համաձայնագրերին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ամերիկյան կողմի հետ երկխոսության շրջանակներում քննարկվում են տարբեր թեմաներ․ ինչպես ձևավորված ռազմավարական գործընկերությունը, այնպես էլ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը նպաստող նախաձեռնությունները, իհարկե, կարող են նոր հնարավորություններ տալ», – նշել է Անի Բադալյանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիտկոֆը Breitbart կայքին տված հարցազրույցում խոսել էր Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկելիք խաղաղության համաձայնագրի հնարավորության մասին։
«Լիբանանը, Սիրիան և մի շարք այլ երկրներ կարող են միանալ խաղաղության Աբրահամյան համաձայնագրերին»։ Դա կարող է տեղի ունենալ նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ, որոնք, մեր կարծիքով, շատ մոտ են հակամարտության վերջնական կարգավորմանը: Երկուսն էլ, կարծում եմ, հնարավոր է` ցանկություն հայտնեն միանալ Աբրահամյան համաձայնագրերին», – ասել էր Ուիտկոֆը։
«Աբրահամյան համաձայնագրեր» անվանումն է ստացել դիվանագիտական կապերի հաստատումը Իսրայելի և մի շարք արաբական երկրների միջև՝ սկսած 2020 թվականից, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում։ Այն սկսվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, հետագայում՝ Սուդանի և Մարոկկոյի հետ համագործակցությամբ։ Կողմերը հաստատել են դիվանագիտական հարաբերություններ, ճանաչել միմյանց ինքնիշխանությունը և համաձայնեցրել համագործակցության ուղղությունները։ Համաձայնություններն Աբրահամյան են կոչվում, քանի որ առնչվում են 3 կրոնի՝ հուդայականության, քրիստոնեության և իսլամի հետևորդներին։

Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян прокомментировала заявление старшего советника и помощника президента США Дональда Трампа, Стива Уиткофа, о возможном присоединении Армении и Азербайджана к соглашениям Авраама, сообщает «Sputnik Армения».
«В рамках диалога с американской стороной обсуждаются различные темы. Как сложившееся стратегическое партнёрство, так и инициативы, способствующие установлению мира в регионе, безусловно, могут открыть новые возможности», — отметила Бадалян.
Уиткоф, специальный посланник Дональда Трампа, в интервью порталу Breitbart заявил о возможном мирном соглашении, которое может быть предложено Армении и Азербайджану.
«Ливан, Сирия и ряд других стран могут присоединиться к мирным соглашениям Авраама. Это может произойти и с Арменией и Азербайджаном, которые, по нашему мнению, уже близки к окончательному урегулированию конфликта. Обе страны, думаю, могут выразить желание присоединиться к соглашениям Авраама», — сказал он.
Под «соглашениями Авраама» подразумевается установление дипломатических отношений между Израилем и рядом арабских стран, начавшееся в 2020 году во время первого срока президентства Дональда Трампа. Первыми участниками стали Объединённые Арабские Эмираты и Бахрейн, позже к ним присоединились Судан и Марокко. Стороны признали суверенитет друг друга и согласовали направления сотрудничества. Название связано с библейским праотцем Авраамом, которого почитают последователи иудаизма, христианства и ислама.