15 Մայիս 2025 - 06:28 AMT
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ հանդիպմանը կարծիքներ է փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային գործընթացների շուրջ։
Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացի համատեքստում առանձնահատուկ շեշտադրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման կարևոր դերը։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության զարգացման վերաբերյալ ձևավորված պատկերացումները և երկարաժամկետ հեռանկարները, ինչպես նաև անդրադարձ են կատարել համագործակցության խորացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերին։
Միրզոյանը նշել է, որ ժողովրդավարության և խաղաղության հիմնարար արժեքներն ընկած են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հիմքում, և համատեղ ջանքերի շնորհիվ արդեն արձանագրվել են տեսանելի արդյունքներ։ Երկու պաշտոնյաներն անդրադարձել են սպասվող բարձր մակարդակի շփումներին ու դրանց շրջանակում քննարկվելիք հիմնական թեմաներին։

15 Май 2025 - 07:41 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Брюсселе, провёл встречу с вице-президентом Европейской комиссии, высоким представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайей Каллас. Стороны обменялись мнениями по международным и региональным процессам.
В рамках обсуждения мирного процесса на Южном Кавказе особое внимание было уделено важности заключения соглашения о мире между Арменией и Азербайджаном.
Были обсуждены сформировавшиеся подходы к развитию партнёрства между Арменией и Европейским союзом, долгосрочные перспективы, а также совместные программы, направленные на углубление сотрудничества.
Мирзоян отметил, что в основе сотрудничества Армении и ЕС лежат фундаментальные ценности демократии и мира, и уже достигнуты видимые результаты благодаря совместным усилиям. Собеседники также обсудили предстоящие контакты на высоком уровне и ключевые вопросы, которые будут затронуты в их рамках.
13 марта МИД Армении заявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что соглашение о мире готово к подписанию. Отмечалось, что Армения готова к консультациям по срокам и месту подписания. В то же время Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о дате встречи пока преждевременно.