15 Մայիս 2025 - 11:30 AMT
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զինվորական կացարանում բռնկված հրդեհի գործով զորամասի փոխհրամանատարը չի կալանավորվի։ Այդ մասին հայտնել է «ԷԼ ԷՍ ԷՅ» իրավաբանական ընկերությունը։
«Գործով մեղադրյալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը, գործը քննող դատարանի որոշմամբ, փոփոխվել և կիրառվել է տնային կալանք` համակցված գրավով և բացակայելու արգելք խափանման միջոցներով:
2023թ. հունվարի 19-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զինվորական կացարանում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի դատական քննության փուլում ՀՀ Պաշտպանության նախարարության համապատասխան զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալի` մեր վստահորդ և գործով մեղադրյալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը գործը քննող դատարանի որոշմամբ փոփոխվել և կիրառվել է տնային կալանք` համակցված գրավով և բացակայելու արգելք խափանման միջոցներով:
Դատարանի հիշյալ որոշման դեմ դատախազության կողմից բերված վերաքննիչ բողոքը մերժվել է, բողոքարկված դատական ակտը թողնվել է անփոփոխ:»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հունվարի 19-ի գիշերը՝ մոտավորապես ժամը 01:30-ին, հրդեհ է բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում։ Ողբերգության հետևանքով զոհվել է 15 զինծառայող, ևս 7-ը տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել։
Դեպքից հետո 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարն ու մի շարք բարձրաստիճան սպաներ ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից։ Քրեական գործեր են հարուցվել նաև Եղիշե Հակոբյանի, ինչպես նաև տվյալ զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ.Մ.-ի նկատմամբ։

15 Май 2025 - 11:57 AMT
Заместитель командира воинской части, проходящий обвиняемым по делу о пожаре в военной казарме в селе Азат Гегаркуникской области, не будет арестован. Об этом сообщила юридическая компания «ЭЛ ЭС ЭЙ».
Как указано в заявлении, мера пресечения в виде ареста, избранная в отношении обвиняемого Г.А., была изменена решением суда, рассматривающего дело. Вместо этого применены домашний арест, залог и запрет на выезд.
На этапе судебного разбирательства по делу о трагедии, произошедшей 19 января 2023 года в казарме, дислоцированной в селе Азат, суд изменил ранее избранную меру пресечения для заместителя командира по тылу соответствующей воинской части Министерства обороны Армении — обвиняемого и клиента компании Г.А. — на домашний арест с залогом и запретом покидать место жительства.
Апелляционная жалоба прокуратуры на это решение была отклонена, а обжалуемый судебный акт оставлен без изменений.
В ночь на 19 января 2023 года, около 01:30, в казарме инженерно-саперной роты N-й воинской части Министерства обороны Армении, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области, произошел пожар. В результате трагедии погибли 15 военнослужащих, еще 7 получили телесные повреждения разной степени тяжести.
После инцидента командир 2-го армейского корпуса и ряд высокопоставленных офицеров были уволены. Уголовные дела возбуждены в отношении Егище Акопяна, а также командира инженерно-саперной роты данной части Г.М.