Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մերժել է 18 դատապարտյալի ներման խնդրանքը, որոնց քաղվածքներն արդեն հրապարակվել են արդարադատության նախարարության կայքում։ Համատարած մերժումը հարցեր է առաջացրել իրավապաշտպանների մոտ։
«Ինչո՞ւ է նախագահն ասում «ոչ»․ 18 դատապարտյալի ներման խնդրագիր մերժվել է» թեմայով քննարկման ժամանակ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի իրավական բաժնի համակարգող Անի Չատինյանն ասել է, որ անձը պետք է իմանա իր վերաբերյալ կայացրած որոշման իրավական փաստական հիմքերը, գրում է Panorama.am-ը։
«Սա վերաբերում է ոչ միայն մերժման դեպքերին, այլև այն պարագայում, երբ բավարարվում է հայցը, խնդրանքը, դիմումը»,–ասել է նա։
Անի Չատինյանը նշել է, որ ներման գործընթացում մեծ կարևորություն ունի տուժողի կարծիքը, ինչը, ըստ նրա, հենց այն փուլն է, որտեղ իրավապաշտպանները բախվել են լուրջ խոչընդոտի, քանի որ բազմաթիվ դեպքերում տուժողները մերժում են ներման հնարավորությունը։
«Բայց տուժողի կարծիքով չպետք է պայմանավորված լինի դատապարտյալի իրավունքի իրացումը։ Նույնիսկ ցմահ դատապարտված անձինք պետք է ունենան իրական հնարավորություն, վերադառնալու հասարակություն»,-ասել է նա։
«Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ-ի ղեկավար Ժաննա Ալեքսանյանը նշել է, որ այս որոշումների կայացման հարցում մեծ դեր են խաղում ՔԿՀ-ների և պրոբացիոն ծառայության ներկայացրած բնութագրերը, որոնք նկարագրում են դատապարտյալների վարքը ազատազրկման ընթացքում։
«Ո՞ւր են այդ հիմքերը, թե ինչու են մերժվել։ Չկա՞ր այդ 18-ից գոնե մեկը, որին ՔԿՀ ղեկավարությունը նորմալ բնութագիր կտար, կամ Պրոբացիոն ծառայությունը։ Դատապարտյալներն իրենք ներսում ամեն բան անում են միավորներ հավաքելու համար, միջոցառումների են մասնակցում և այլն։ Սա համարում եմ քաղաքական որոշման արդյունք, սա ոչ մարդասիրական մոտեցում է»,-ասել է Ժաննա Ալեքսանյանը։
Նա նաև հիշեցրել է դեպք, երբ սպանության համար դատապարտվածի հանդեպ ներողամտություն են դրսևորել երեք տուժող, սակայն պետությունն այդուհանդերձ մերժել է ներման խնդրանքը։
«Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ-ի ղեկավար Նինա Կարապետյանցը վստահություն է հայտնել, որ նախագահի աշխատակազմում չեն խորամուխ եղել ներկայացված խնդրանքների բովանդակության մեջ և դրանց մերժման որոշումներն արվել են առանց անհրաժեշտ ուշադրության։
«Մինչդեռ մարդը պետք է հասկանա խաղի կանոնները, հասկանա, որտեղ է ինքը սխալվել, ինչ պետք է անի, որ կարգավիճակի փոփոխություն ունենան»,-ասել է Կարապետյանցը։
Նա համոզված է, որ նույնիսկ այն անձինք, ովքեր արդեն 20-25 տարի են անցկացրել բանտում՝ ցմահ դատապարտված լինելով, պետք է ստանան վերաինտեգրվելու հնարավորություն։ Այդ որոշումը, ըստ Կարապետյանցի, պետք է կայացնի պետությունը, և ոչ թե թողնի տուժողի հայեցողությանը։
«Դրա համար մենք ունենք պետություն, այլապես մենք մեր հարցերը կլուծեինք էլի։ Ոչ մի օղակ չի ուզում իր վրա վերցնել պատասխանատվությունը, դե դատախազությունը մնացել է հին սովետական մտածողության մեջ»,-ասել է նա։
Կարապետյանցը նշել է նաև, որ բազմաթիվ դատապարտյալներ իրենց պատիժը կրել են դեռևս 1990-ականներին, երբ արդարադատության համակարգը թերի է գործել, իսկ քրեական գործերի նյութերը երբեմն ընդհանրապես չեն պահպանվել։

15 May 2025 - 16:29 AMT
President Vahagn Khachaturyan's refusal to grant clemency to 18 convicted individuals has sparked concern among human rights advocates, who are calling for greater transparency in the pardon process.
During a discussion titled "Why does the president say 'no': 18 pardon requests denied," Ani Chatinyan, coordinator of the legal department at the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, emphasized the necessity for individuals to understand the legal and factual grounds for decisions affecting them. She asserted that this principle should apply not only to rejections but also to approvals of petitions.
Chatinyan highlighted the significant role victims' opinions play in the pardon process, noting that this often presents a major obstacle, as many victims oppose granting clemency. However, she argued that a victim's stance should not determine a convict's right to reintegration, stating, "Even those serving life sentences should have a real opportunity to return to society."
Zhanna Aleksanyan, head of the Journalists for Human Rights NGO, pointed out that evaluations from penitentiary institutions and probation services heavily influence pardon decisions. She questioned the basis for the blanket rejection, asking whether any of the 18 inmates received positive assessments. Aleksanyan criticized the decision as politically motivated and lacking compassion, especially considering inmates' efforts to rehabilitate through participation in programs and activities.
She also recalled a case where three victims expressed forgiveness towards a convicted murderer, yet the state still denied the pardon request.
Nina Karapetyants, head of the Helsinki Association NGO, expressed doubt that the president's office thoroughly reviewed the content of the petitions, suggesting that the rejections were made without due consideration. She stressed the importance of individuals understanding the criteria for status changes, asserting that even those imprisoned for 20-25 years should be given a chance for reintegration. Karapetyants argued that such decisions should be the responsibility of the state, not left to the discretion of victims.
She further criticized the reluctance of institutions to assume responsibility, noting that the prosecutorial system remains entrenched in outdated Soviet-era thinking.
Karapetyants also pointed out that many of the convicts were sentenced in the 1990s, a period when the justice system was flawed, and case materials were often inadequately preserved.