Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մերժել է 18 դատապարտյալի ներման խնդրանքը, որոնց քաղվածքներն արդեն հրապարակվել են արդարադատության նախարարության կայքում։ Համատարած մերժումը հարցեր է առաջացրել իրավապաշտպանների մոտ։
«Ինչո՞ւ է նախագահն ասում «ոչ»․ 18 դատապարտյալի ներման խնդրագիր մերժվել է» թեմայով քննարկման ժամանակ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի իրավական բաժնի համակարգող Անի Չատինյանն ասել է, որ անձը պետք է իմանա իր վերաբերյալ կայացրած որոշման իրավական փաստական հիմքերը, գրում է Panorama.am-ը։
«Սա վերաբերում է ոչ միայն մերժման դեպքերին, այլև այն պարագայում, երբ բավարարվում է հայցը, խնդրանքը, դիմումը»,–ասել է նա։
Անի Չատինյանը նշել է, որ ներման գործընթացում մեծ կարևորություն ունի տուժողի կարծիքը, ինչը, ըստ նրա, հենց այն փուլն է, որտեղ իրավապաշտպանները բախվել են լուրջ խոչընդոտի, քանի որ բազմաթիվ դեպքերում տուժողները մերժում են ներման հնարավորությունը։
«Բայց տուժողի կարծիքով չպետք է պայմանավորված լինի դատապարտյալի իրավունքի իրացումը։ Նույնիսկ ցմահ դատապարտված անձինք պետք է ունենան իրական հնարավորություն, վերադառնալու հասարակություն»,-ասել է նա։
«Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ-ի ղեկավար Ժաննա Ալեքսանյանը նշել է, որ այս որոշումների կայացման հարցում մեծ դեր են խաղում ՔԿՀ-ների և պրոբացիոն ծառայության ներկայացրած բնութագրերը, որոնք նկարագրում են դատապարտյալների վարքը ազատազրկման ընթացքում։
«Ո՞ւր են այդ հիմքերը, թե ինչու են մերժվել։ Չկա՞ր այդ 18-ից գոնե մեկը, որին ՔԿՀ ղեկավարությունը նորմալ բնութագիր կտար, կամ Պրոբացիոն ծառայությունը։ Դատապարտյալներն իրենք ներսում ամեն բան անում են միավորներ հավաքելու համար, միջոցառումների են մասնակցում և այլն։ Սա համարում եմ քաղաքական որոշման արդյունք, սա ոչ մարդասիրական մոտեցում է»,-ասել է Ժաննա Ալեքսանյանը։
Նա նաև հիշեցրել է դեպք, երբ սպանության համար դատապարտվածի հանդեպ ներողամտություն են դրսևորել երեք տուժող, սակայն պետությունն այդուհանդերձ մերժել է ներման խնդրանքը։
«Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ-ի ղեկավար Նինա Կարապետյանցը վստահություն է հայտնել, որ նախագահի աշխատակազմում չեն խորամուխ եղել ներկայացված խնդրանքների բովանդակության մեջ և դրանց մերժման որոշումներն արվել են առանց անհրաժեշտ ուշադրության։
«Մինչդեռ մարդը պետք է հասկանա խաղի կանոնները, հասկանա, որտեղ է ինքը սխալվել, ինչ պետք է անի, որ կարգավիճակի փոփոխություն ունենան»,-ասել է Կարապետյանցը։
Նա համոզված է, որ նույնիսկ այն անձինք, ովքեր արդեն 20-25 տարի են անցկացրել բանտում՝ ցմահ դատապարտված լինելով, պետք է ստանան վերաինտեգրվելու հնարավորություն։ Այդ որոշումը, ըստ Կարապետյանցի, պետք է կայացնի պետությունը, և ոչ թե թողնի տուժողի հայեցողությանը։
«Դրա համար մենք ունենք պետություն, այլապես մենք մեր հարցերը կլուծեինք էլի։ Ոչ մի օղակ չի ուզում իր վրա վերցնել պատասխանատվությունը, դե դատախազությունը մնացել է հին սովետական մտածողության մեջ»,-ասել է նա։
Կարապետյանցը նշել է նաև, որ բազմաթիվ դատապարտյալներ իրենց պատիժը կրել են դեռևս 1990-ականներին, երբ արդարադատության համակարգը թերի է գործել, իսկ քրեական գործերի նյութերը երբեմն ընդհանրապես չեն պահպանվել։

Решение президента Армении Ваагна Хачатуряна отклонить 18 прошений о помиловании вызвало обеспокоенность среди правозащитников, которые призывают к большей прозрачности в процессе помилования.
Во время обсуждения на тему «Почему президент говорит "нет": отклонены 18 прошений о помиловании» координатор юридического отдела офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи в Ванадзоре Ани Чатинян подчеркнула необходимость для лиц знать правовые и фактические основания решений, касающихся их. Она заявила, что этот принцип должен применяться не только к отказам, но и к удовлетворениям прошений.
Чатинян отметила значительную роль мнений потерпевших в процессе помилования, указав, что это часто представляет собой серьёзное препятствие, поскольку многие потерпевшие выступают против предоставления помилования. Однако она утверждала, что позиция потерпевшего не должна определять право осуждённого на реинтеграцию, заявив: «Даже те, кто отбывает пожизненное заключение, должны иметь реальную возможность вернуться в общество».
Жанна Алексанян, руководитель НПО «Журналисты за права человека», указала, что оценки от пенитенциарных учреждений и пробационных служб сильно влияют на решения о помиловании. Она поставила под сомнение основания для массового отказа, спросив, получил ли кто-либо из 18 заключённых положительные характеристики. Алексанян раскритиковала решение как политически мотивированное и лишённое сострадания, особенно учитывая усилия заключённых по реабилитации через участие в программах и мероприятиях.
Она также вспомнила случай, когда три потерпевших выразили прощение в отношении осуждённого за убийство, однако государство всё равно отказало в прошении о помиловании.
Нина Карапетянц, глава НПО «Хельсинкская ассоциация», выразила сомнение в том, что администрация президента тщательно рассмотрела содержание прошений, предположив, что отказы были сделаны без должного внимания. Она подчеркнула важность того, чтобы лица понимали критерии изменения статуса, утверждая, что даже те, кто находится в заключении 20-25 лет, должны получить шанс на реинтеграцию. Карапетянц утверждала, что такие решения должны быть ответственностью государства, а не оставлены на усмотрение потерпевших.
Она также раскритиковала нежелание институтов брать на себя ответственность, отметив, что прокурорская система остаётся погружённой в устаревшее советское мышление.
Карапетянц также указала, что многие из осуждённых были приговорены в 1990-х годах, когда система правосудия была несовершенной, а материалы дел часто сохранялись ненадлежащим образом.