15 Մայիս 2025 - 14:12 AMT
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը, խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում, ասել է, որ ընդդիմությունը վախենում է իր առաջնորդներից որևիցե մեկին բերի ու կանգնեցնի այս Ազգային ժողովի առաջ:
«Այս ընդդիմությունը վախենում է իր առաջնորդներից որևիցե մեկին բերի ու կանգնեցնի այս Ազգային ժողովի առաջ, որովհետև նրանք հասկանում են, որ իրենց առաջնորդներից որևէ մեկը քաղաքական առումով ի վիճակի չէ կանգնել այս խորհրդարանի առաջ, պատասխանել հարցերին ու լսել ելույթներ»,– հայտարարել է Ալեքսանյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը «սարսափած են ԱԺ-ի ամբիոնի մոտ կանգնելուց»:
«Եթե նրանք գտնում են, որ այդպես չէ, թող գան, կանգնեն, բայց իրենք չեն գա: Իրենց խմբակցությունները ի վիճակի են ստորագրությունները հավաքել ու իրենց ներկայացնել այս ամբիոնի առաջ»,– նշել է պատգամավորը։
Լրագրողների ճշտող հարցին, թե ինչու են սարսափած նախկին նախագահները, պատգամավորը պարզաբանեց՝ քաղաքականությունից, պառլամենտարիզմից:
«Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած թիմը մի բան է, ինքը՝ անձամբ, այլ բան: Ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը սարսափում է»,– ասել է պատգամավորը։
Լրագրողները հարց է ուղղել նաև մայիսի 14–ին ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած հրմշտոցի վերաբերյալ՝ հետաքրքրվելով՝ ո՞րն է եղել«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի ջղագրգիռ պահվածքի պատճառը, արդյո՞ք նախօրեին իր հորն ու ընտանիքին պատկանող սեփականության շուրջ քննարկումները:
Ալեքսանյանը պատասխանել է, որ դա պատճառներից ամենամեծն է եղել՝ որպես այդպիսին:
«Դա չի կարող այդպես չլինել, որովհետև գալ ու ԱԺ ամբիոնի առաջ ասել՝ դուք մեզ ասում էիք՝ մենք 4 միլիարդ ունենք, բայց մեզնից ընդամենը 200 միլիոն դոլար է պահանջվում այս պահի դրությամբ։
Կներեք, բայց սա ծիծաղելի է, վաղն էլ գալու են կանգնեն, ասեն՝ ասում էիք՝ Ռոբերտ Քոչարյանը սպանել է 30-40 մարդու, բայց պարզվում է՝ սպանել է ընդամենը 20-ին: Ա՞յս գիծն է շարունակվելու»,– շարունակել է Ալեքսանյանը։
Երբ նրան հարցրել են՝ արդյոք ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպը վկայում է պառլամենտարիզմի առկայության մասին, պատգամավորը արձագանքել է․ «Իհարկե՝ ոչ, որովհետև Ռոբերտ Քոչարյանի որդին պառլամենտարիզմի ցցուն օրինակ չի կարող հանդիսանալ»։
Խոսելով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի ելույթի մասին՝ Ալեքսանյանը նշել է, որ ընդդիմադիրների սադրիչ և անհարգալից պահվածքը հաճախ բերում է նրան, որ իրենք, մարդկային բնույթով, չեն կարողանում պահի տակ զսպել իրենց։
Նախորդ օրը ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը վիճաբանել են նիստերի դահլիճում, ինչից հետո միջադեպ է սկսվել իշխանական ու ընդդիմադիր պատգամավորների միջև։

15 Май 2025 - 16:32 AMT
Депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Армении Ваагн Алексанян заявил на брифинге с журналистами, что оппозиция боится представить кого-либо из своих лидеров перед парламентом. Он сказал, что бывшие президенты Роберт Кочарян и Серж Саргсян особенно опасаются выступать с парламентской трибуны.
«Эта оппозиция боится привести кого-либо из своих лидеров в Национальное собрание, потому что они понимают, что никто из их лидеров политически не способен стоять перед этим парламентом, отвечать на вопросы и слушать выступления», — сказал Алексанян, сообщает 1lurer.am .
Он также заявил, что Кочарян и Саргсян «в ужасе» от выступлений в парламенте. «Если они считают иначе, пусть придут и выступят, но они не придут. Их фракции могут собрать подписи, чтобы представить их перед этой трибуной», — добавил он.
На вопрос, почему бывшие президенты так боятся, Алексанян объяснил это их дискомфортом в политике и парламентских процедурах. «Команда Роберта Кочаряна — это одно, он сам — другое. Уверяю вас, Роберт Кочарян в ужасе», — заявил он.
Отвечая на вопрос о происшествии 14 мая в Национальном собрании, когда произошла потасовка, журналисты поинтересовались причиной возбужденного поведения депутата фракции «Армения» Левона Кочаряна. Они спросили, не связаны ли обсуждения накануне собственности, принадлежащей его отцу и семье, с этим.
Алексанян ответил, что это действительно была основная причина. «Это не может быть иначе, потому что прийти к парламентской трибуне и сказать: "Вы говорили, что у нас 4 миллиарда, но сейчас от нас требуют всего 200 миллионов долларов" — извините, но это смешно. Завтра они придут и скажут: "Вы говорили, что Роберт Кочарян убил 30-40 человек, но оказывается, он убил всего 20". Это линия, которая будет продолжаться?» — заметил он.
На вопрос, свидетельствует ли инцидент в парламенте о наличии парламентской демократии, Алексанян ответил: «Конечно, нет, потому что сын Роберта Кочаряна не может служить ярким примером парламентаризма».
Говоря о выступлении депутата фракции «Гражданский договор» Арсена Торосяна, Алексанян отметил, что провокационное и неуважительное поведение оппозиционных членов часто приводит к ситуациям, когда они, будучи людьми, не могут сдержать себя.
Накануне заместитель председателя парламента Акоп Аршакян и депутат фракции «Армения» Левон Кочарян поссорились в зале заседаний, после чего между депутатами правящей и оппозиционной фракций произошел инцидент.