Շիրակի նախկին մարզպետ, ՀՅԴ անդամ Հովսեփ Սիմոնյանը նշանակվել է Գյումրու նորընտիր ղեկավար Վարդան Ղուկասյանի խորհրդական:
Նախքան մարզպետի պաշտոնում նշանակվելը նա զբաղեցնում էր Շիրակի մարզպետարանի ֆինանսատնտեսական վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը։
Հովսեփ Սիմոնյանը հայտնել է, որ քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը պաշտոնի առաջարկը փոխանցել է թե՛ Շիրակի մարզում ՀՅԴ կառույցին, թե՛ իրեն՝ դրանով հիմք դնելով փոխգործակցությանը, հայտնում է Aravot.am-ը։
Նա ընդունել է այդ առաջարկը՝ համոզված լինելով, որ, ինչպես ինքն է նշել, գիտակից յուրաքանչյուր քաղաքացի, առավել ևս մասնագետ, պարտավոր է օգտակար լինել թե՛ հայրենիքին, թե՛ սեփական քաղաքին։
«Մեզանից յուրաքանչյուրը ինչ հնարավորություն ունի, պիտի անի իր քաղաքի, երկրի, հայրենիքի համար և պիտի անի համախմբված՝ վերջ դնելով մեր երկրում տիրող անհանդուրժողականությանն ու ատելության մթնոլորտին։
Ազգովի վատ տեղ ենք գնում, պիտի միասնական լինել, համախմբվել՝ գալիք սերունդներին լավ պետություն, լավ քաղաք թողնելու համար, ոչ մեկը չի հիշելու՝ ով էր նախարարը, բայց կհիշեն՝ ով լավ գործ արեց, ով՝ վատը։
Բազմաթիվ խնդիրներ են ծառացել քաղաքի առաջ, ոչ մեկը չպիտի մտածի, թե պաշտոն ստանձնելով՝ գնում ես վայելելու, չկա նման բան, կա տանջանք, չարչարանք։ Օրենքի կետով պիտի աշխատենք, որ ճիշտ կառավարում իրականացնենք, որ մեր խնդիրների մեջ թաղված քաղաքին օգուտ տանք, որակյալ ծառայություններ մատուցենք։ Պաշտոնյան ժողովրդի ծառան է», -ասել է Սիմոնյանը։

16 Май 2025 - 07:35 AMT
Ованес Симонян, ранее занимавший пост губернатора Ширакской области и представляющий АРФ Дашнакцутюн, стал советником новоизбранного мэра Гюмри Вардана Гукасяна.
Он будет заниматься финансовыми вопросами. До назначения губернатором Симонян работал заместителем начальника финансово-экономического управления администрации Ширакской области.
По словам Симоняна, предложение о назначении было передано как ему лично, так и региональной структуре АРФ в Шираке, что стало основой для сотрудничества. Он принял должность, отметив, что каждый сознательный гражданин, особенно профессионал, обязан быть полезным своему городу и стране.
«Каждый из нас должен делать всё, что в его силах, для своего города, страны, Родины. И делать это сплочённо, положив конец атмосфере нетерпимости и ненависти, царящей в нашей стране. Вся нация движется в неправильном направлении. Мы обязаны объединиться и действовать во имя будущих поколений. Никто не вспомнит, кто был министром, но запомнят, кто сделал добро, а кто — зло», — сказал он.
Симонян подчеркнул, что Гюмри сталкивается с множеством проблем, а должность — это не привилегия, а тяжёлый труд. «Мы должны работать в рамках закона, правильно управлять, помочь городу, утопающему в проблемах, и предоставлять качественные услуги. Чиновник — это слуга народа», — добавил он.
Вардан Гукасян, ранее возглавлявший Гюмри с 1999 по 2012 год, вновь был избран мэром 16 апреля. Его кандидатуру единогласно поддержали 18 членов оппозиционного совета. Фракции «Мать Армения», «Наш город» и «Моя сильная община» решили не выдвигать собственных кандидатов и выразили готовность поддержать оппозиционную силу с наибольшим числом голосов, посчитав необходимым отстранить от власти в городе правящую партию «Гражданский договор».