16 Մայիս 2025 - 10:13 AMT
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ սահմանային իրավիճակը վերջին շրջանում բավականին լարված է, որն արտահայտվում է հրաձգությամբ, ընդ որում, այդ հրաձգությունը տեղի է ունենում միայն Ադրբեջանի կողմից։ Բացի այդ՝ նաև ապատեղեկատվություն են տարածում, ինչը նշանակում է, որ իրենք հենք են ստեղծում՝շարունակաբար ազդելու հայկական կողմի վրա։
Նա ընդգծել է, որ հասել ենք մի իրավիճակի, որ հանցագործ կողմը՝ Ադրբեջանը, հայտնվել է մեղադրողի դերում և փորձում է հայկական կողմին դարձնել մեղադրյալ, ճնշումները շարունակել, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Դրա գնահատականը պետք է տա պետությունը՝ ԱԽ-ն և ՊՆ-ն, պատասխանները պետք է համարժեք լինեն։ Գիտեք, որ նախկինում պարտադրողի դերում հայկական կողմն էր միշտ, բայց ՀՀ ԱԽ-ն, անվտանգային համակարգը լուրջ հետևություններ պետք է անի։
Նպատակը մեկն է՝ սահմանը լարված պահել, այդ լարվածությամբ նաև ազդել հայկական կողմի վրա, բացահայտել նաև հայկական կողմից պատրաստակամություն և շարունակական դարձնել այն ճնշումները և պարտադրումները, որ կան հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում՝ «խաղաղության» օրակարգի իրենց նպատակներին հասնելու ուղղությամբ։
Այսօր մենք խորությամբ չեն տիրապետում, թե ինչ է կատարվում հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում, հատկապես՝ խաղաղության ենթատեքստի ներքո, բայց տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից այդ ճնշումների հռետորաբանությունը չի պակասում, այն, ինչ տեսանելի է Բաքվում՝ շինծու դատավարությամբ՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս գերիների դեմ, Բաքուն փորձում է իր ձեռքի տակ ունեցած տեղեկություններով հիմք ստեղծել՝ դատապարտելու հայկական կողմին»,- նշել է Օհանյանը։

Руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян на парламентском брифинге заявил, что ситуация на армяно-азербайджанской границе в последние недели обострилась и сопровождается стрельбой, которая, по его словам, исходит исключительно со стороны Азербайджана. Он также отметил, что Баку активно распространяет дезинформацию, создавая основу для постоянного психологического давления на армянскую сторону.
Оганян подчеркнул, что агрессор — Азербайджан — пытается выступать в роли обвинителя, стремясь превратить Армению в обвиняемую сторону и продолжать давление. По его мнению, оценку происходящему должны дать Совет безопасности и Министерство обороны Армении, и их реакция должна быть адекватной.
«Ранее навязывающей стороной была Армения, а теперь системы безопасности РА должны сделать серьезные выводы. Цель Азербайджана — сохранять напряженность на границе, использовать это как инструмент влияния на Армению, выявить степень готовности армянской стороны и усилить давление в рамках так называемой мирной повестки», — заявил он.
Оганян также отметил, что общественность не владеет всей полнотой информации о процессе армяно-азербайджанских переговоров, особенно в мирном контексте, однако видно, что риторика Баку остается жесткой. Он привел в пример показательные процессы против бывших руководителей Арцаха и армянских пленных, отметив, что Баку пытается использовать имеющуюся информацию для обвинения армянской стороны.
С 16 марта Минобороны Азербайджана ежедневно публикует заявления о якобы открываемом армянской стороной огне. Минобороны Армении систематически опровергает эти заявления, также как и наблюдательная миссия ЕС.