ՔՊ-ից հեռացված անկախ պատգամավորներ Հակոբ Ասլանյանն ու Հովիկ Աղազարյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին: Աղազարյանն այդ մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Որպես ՄԱՍԿ վարչության անդամ լիազորված եմ հայտարարել, որ վարչության որոշմամբ հանձնարարվեց Ազգային ժողովի պատգամավորներ Հակոբ Ասլանյանին և Հովիկ Աղազարյանին ՀՀ վարչապետին անվստահություն հայտնելու ԱԺ որոշման նախագծով որպես վարչապետի թեկնածու առաջադրել ԱԺ 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ գումարումների պատգամավոր, ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին»,- գրել է Աղազարյանը։
Ավելի վաղ Աղազարյանն ասել էր, որ ինքն ու Ասլանյանը պատրաստվում են Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ իմպիչմենտի գործընթաց սկսել խորհրդարանում, իսկ իրենց վարչապետի թեկնածուն, ամենայն հավանականությամբ, նախկին ՔՊ-ական գործիչներից մեկն է լինելու։
Ավելի վաղ «Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատել էր իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։

16 Май 2025 - 13:50 AMT
Независимые депутаты, исключённые из партии «Гражданский договор», Хакоб Асланян и Овик Агазарян, выдвинули лидера партии «Просвещённая Армения» Эдмона Марукяна кандидатом на пост премьер-министра. Об этом сообщил Агазарян на своей странице в Facebook.
«Как член совета МАСК, я уполномочен заявить, что по решению совета депутатам Национального собрания Aкопу Асланяну и Овику Агазаряну поручено выдвинуть депутата 5-го, 6-го и 7-го созывов, бывшего посла по особым поручениям и председателя партии «Просвещённая Армения» Эдмона Марукяна кандидатом в премьер-министры в проекте постановления НС о выражении недоверия премьер-министру РА», — написал Агазарян.
Ранее Агазарян заявлял, что он и Асланян намерены инициировать в парламенте процесс импичмента премьер-министру Николу Пашиняну. По его словам, их кандидат, скорее всего, будет бывшим представителем партии власти.
Ранее фракция «Армения» единогласно подтвердила готовность предоставить подписи своих 28 депутатов для запуска процедуры выражения недоверия премьеру, при условии, что инициаторы обеспечат недостающие 8 подписей, а также публично заявят о своей способности и ответственности за мобилизацию необходимой массы граждан для успешного проведения импичмента. Об этом говорится в заявлении фракции.