Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Չեխիայի կառավարության ղեկավար Պետր Ֆիալան Տիրանայում քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության նոր հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք շեշտադրվել է Հայաստանի և Չեխիայի միջև քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը պահպանելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Զրուցակիցներն ուշադրություն են դարձրել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերությանը և դրա հետագա խորացման հեռանկարներին։ Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա իրավիճակը և ՀՀ կառավարության քայլերը, որոնք ուղղված են խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանը։ Դրանց թվում նա անդրադարձել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության նպատակներին և հիմնարար սկզբունքներին։
Կողմերն ընդգծել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համատեղ աշխատանքը երկկողմ կապերի ամրապնդման ուղղությամբ։
Վարչապետ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Ալբանիայում է՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի վեցերորդ հերթական գագաթնաժողովին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и глава правительства Чехии Петр Фиала в ходе встречи в Тиране обсудили новые возможности для развития сотрудничества между двумя странами.
В ходе беседы обе стороны подчеркнули важность сохранения устойчивого политического диалога между Арменией и Чехией, а также необходимость расширения экономического взаимодействия.
Особое внимание было уделено партнерству Армения – Европейский союз и его перспективам дальнейшего углубления. Как сообщает источник, Никол Пашинян ознакомил чешского коллегу с текущей ситуацией в регионе и действиями правительства Армении, направленными на укрепление мира и стабильности. В этом контексте он также представил цели и ключевые положения инициативы «Перекресток мира».
Стороны подтвердили свою готовность продолжать совместную работу по укреплению двусторонних связей.
Премьер-министр Пашинян находится с рабочим визитом в Албании для участия в шестом саммите Европейского политического сообщества.